Mammut Luina Tour Hs Pantolon İncelemesi

Dünyanın her yerinde ekstrem doğa sporlarıyla ilgilenen herkesin ilgisini çekecek türden ürünleri olan bu prestijli İsviçre markasıyla tanışmam dağcılıkla ilgilenen arkadaşlarımın vesilesiyle oldu.

Çoğu Mammut ürünlerinde gördüğümüz malzeme kalitesi, işçilik ve detaylara verilen önem bu pantolonda da kendini gösteriyor. Nispeten hafif ve sert kabuğa rağmen esnek kumaşı ilk başta dikkatimi çekti, rengi zaten beni fazlasıyla cezbediyor 🙂 Henüz kış faaliyetinde kullanma imkanım olmadığı için performansı üzerine detaylı yorum yapamıyorum.

Kemer sistemi

Pantolonun içinde bel ayarı için iki adet gizlenmiş kemer bulunuyor, kemerin cırt cırtlı bandı yeterli boyutta kaçırma yapmıyor. cırt bandın devamındaki elastan kumaşı çekip istenilen ayarda sabitlenebiliyor.

Pantolon cekete entegre edilebiliyor.

Harita Cebi

Sağ ve sol ön bacaktaki 2 adet büyük cep; emniyet kemeri kullanımına uygun olacak şekilde aşağıda ve yatay konumlandırılmış. Ceplerde suya dayanıklı fermuarlar kullanılmış, su sıçramalarında sızıntı olmuyor. ‘ erikli şelalesinin altında bile sızmadı hiç fermuarlardan 🙂 ‘

Paça genişliği ayarı

Paça ve bacak genişliğini ayarlamak için iki kademe perçinli düğme var, daha iyi bot ve krampon uyumu için bu detayı da atlamamışlar. Paça içi tozluklarda cırt bantla ayarlanabiliyor.Paça kısmı aşınmaya dayanıklı sert dokulu kevlar bileşenli bir kumaşla güçlendirilmiş.

Kumaş

Sert kabuk kategorisinde olan bu pantolonun kumaşı bana nispeten yumuşakmış hissi verdi. Gore-Tex Pro modelleri gibi aşınmaya karşı dirençli ancak Gore-tex Active yumuşaklığında gibi hissettiriyor. Dış kumaşı poliamid, paça kısmında ise aşınmaya karşı ‘Schoeller®-keprotec®‘ %76 poliamid %14 aramid(kevlar) kullanılmış. Membranı ise poliuretan. Yaklaşık ağırlığı 570 gram.

3 katmanlı DryTech Premium kumaşı üreticinin verilerine göre 15000mm su geçirmezlik ve 10000g nem transferi sağlayabiliyor. Diz yeri bükümü vs düşünülerek tasarlanmış hareketlerimi kısıtlamıyor olmasını beğendim. Dikiş yerleri içeriden bantlanmış sonra termal file astarla tüm kumaş kaplanmış, incelediğimde işçiliği gayet kaliteli buldum, ayrıca file astar cilt üzerinde yumuşak bir his veriyor.

Yanlardaki paçadan kalçaya kadar uzanan fermuarlar ekstra havalandırma sağlıyor ve botları giymeyi kolaylaştırıyor. Paça kısmında uçları güzel kauçuk bir malzemeyle dikilmiş cırt bantlı tozlukları da gayet kullanışlı, yumuşak kar üzerindeki yürüyüşlerde yada kayak yaparken tozluktan içeri kar girmeyeceğinden eminim. Su sızıntısı yada terden dolayı ıslanma problemi yaşatmadığı ve rüzgar geçirmediği için kayak ve dağcılıkta kötü hava koşullarında güvenle kullanılabilir.

Genel Değerlendirmem

Daha önce kullandığım teknik pantolonlarım Gore-tex membranlıydı, bu Luina Tour Hs pantolon Mammut markasının DryTech Premium adında kendi teknolojisini kullandığı bir pantolon.Üç katmanlı hidrofilik kumaşını teorik olarak nefes alabilirlik de Goretex Pro’ya benzer olduğunu düşünüyorum ve yağışlı havalarda da nefes alabilir; Gore-Tex mantığı su buharını küçük deliklerden geçirmek yerine, zarın moleküler zinciri boyunca geçirerek su buharını hareket ettirme prensiyle çalışıyor.

Kullanılan malzemeleri oldukça kaliteli buldum. Ceplere erişim rahat, hareketlerimi pek kısıtlamıyor.

Mammut Markası Türkiyeden çekildiği için trekkinn gibi sitelerden temin edebiliyoruz artık. Sizlerinde bildiğiniz güvenilir siteler varsa lütfen yorumda tecrübelerinizi paylaşın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s