Kamp çadırı seçimi

Kampçılık yada dağcılık niyetiniz var ise genellikle ilk önce çadır modellerini araştırma eğiliminde oluyoruz, ancak ekipman/malzeme öncelik sırasında çadır almayı en sona bırakmada fayda görüyorum. İyi bir uyku tulumu ve matınız olsun bir süre işinizi görecektir. arkadaşlarınızın çadırını paylaşabilirsiniz, kamplarda göreceğiniz bir çok çadırı inceleyip sizin için en doğru çadıra daha rahat karar verebilirsiniz.

En iyi çadır ‘ yoktur, sizin için doğru çadır vardır. Doğru çadırı seçmek ise ne tür faaliyetler (dağcılık, trekking, avcılık, kampçılık, bisiklet vs) yapacağınızdan ziyade, bu faaliyetlerde çadırınızdan ne beklediğinizi tespit etmekle ilgilidir.

Malzeme seçiminde çok kuralcı olmayı kompleksli ve kasıntı buluyorum; kışın 5 mevsim çadır almak ZORUNDASIN! , 10 000mm su basınç değeri OLMAZSA OLMAZ! , çift kapılı olsun MUTLAKA ! bu çadırı karda KULLANAMAZSIN! …. Gibi anlamsız cümleleri çok dikkate almamak lazım.

Ne tür çadırlı faaliyetler yapılabilir ?
Sportif kampçılık faaliyetleri ( kamp yüküyle yapılan uzun yürüyüşler) :

Backpacking olarak da adlandırılan bu branş ülkemizde pek yaygın olmasa da dünya da oldukça yaygındır. Çadır hafif ve paket hacmi küçük olmalıdır. Çeşitli markaların light, ultra light, super ultra light çadır modelleri tercih edilebilir. 3 mevsim çadırlar arasından bütçenize göre size en uygun olanını alabilirsiniz.

Hafif bir sırt çantasıyla hareket ederek etrafın daha çok farkına varabilirsiniz.
Vaude Power Lizard SUL1-2P 3 mevsim çadır 940 gr

Kamp yerine araçla gidilen keyif kampları :

Çadırın ağırlığı ve paket boyutları sorun olmayacaktır, mevsim şartlarına uygun olsun yeterli. Genellikle tek gecelik konaklamalar yapılacaksa kurulumu ve toplaması kolay bir model edinmek iyi bir fikir olabilir, tabi ki çadırdan ne istediğiniz ve ne kadar bütçe ayıracağınıza göre çadır modelleri arasında kafanıza en çok yatanı alın gitsin.


Dağcılık faaliyetleri :

Uludağ, Süphan, Erciyes ve Ağrı gibi 2000 metre üstü irtifalarda hangi mevsim olursa olsun sert rüzgarlarla ve zorlu hava koşullarıyla karşılaşmak çok olası bir durumdur. Bu konuyu aslında çok uzatmadan 4 mevsim bir çadır alın olay çözülsün demek isterdim ama maalesef 3.kalite çadır markalarını(husky gibi) ülkemizdeki satıcılar aşırı abarttıkları için 3 mevsim, 4 mevsim çadır kavramları epey karışmış bir halde, birde sadece bizim ülkemize has 5 mevsim diye bir şey var. Satış politikası olarak galiba +1 mevsim ekleyerek satılıyor bazı marka çadırlar 🙂 Dağcılık çadırı seçerken şunlara bakmalıyız;

Geodezik yapıda mı yada tasarımı rüzgara/kar yüküne karşı uygun mu, alüminyum pollü ve minimum 8.5/9 mm pol çapı var mı, çadırın dış kumaşının yırtılma direnci kaç N/cm2, gerdirmeler yeterli mi, rüzgar altında kurulumu kolay mı …

3 mevsim çadırla dağcılık faaliyeti olmaz mı ? Tabi ki olur neden olmasın, kaliteli bir 3 mevsim çadırla Ağrı Dağı dahil tüm dağcılık faaliyetleri yapılabilir hatta kış dağcılığı yapmayacaksanız diğer dağcılık faaliyetlerinde kaliteli bir 3 mevsim çadırla daha konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Çok fazla bütçe ayırmak istemezseniz eğer alüminyum pollü ortalama bir çadır da ( decathlon vs) işinizi görebilir.

Salewa Litetrek modeli 3 mevsim olmasına rağmen rüzgar tünel testinde 90km/h rüzgar direnci sunabiliyor.

Festivallerde konaklama :

Sıcak yaz aylarında genellikle günü kurtarmalık basit çözüm arayışıyla ucuz çadır diye tabir edilen 2 mevsim çadırlarda konakladığımız faaliyetlerdir. Dikkat edilmesi gereken şey çadır iyi havalanıyor mu o kadar. Gün boyu kavurucu güneş altında kalacağı için çok kaliteli bir çadırda edinseniz ömrü çok kısa olacaktır, mümkünse çift kapılı ve iyi havalanan en ucuz çadırı alın gitsin 🙂


Bisiklet ve motosiklet gibi sınırlı taşıma kapasiteli kamp faaliyetleri :

Ağırlık, küçük paket hacmi ve basit kurulumlu bir model tercih edilebilir. Ağırlık azalıp, paket hacmi küçüldükçe her üründe olduğu gibi çadırlarda da fiyatlar aynı oranda artıyor. Kamp yükü bisiklet veya motosiklet ile taşınacaksa çadırdan beklentiniz muhtemelen paket boyutlarının ufak olması olacaktır; çadır pollerinin katlanmış uzunlukları bisikletinizin veya motosikletinizin selesinin uzunluğundan fazla olmaması taşıma kolaylığı sağlar.


Çadırlar nasıl sınıflandırılır ?

Mevsimine göre çadırlar

2 Mevsim Çadırlar

3 Mevsim Çadırlar

3-4 Mevsim Çadırlar

Ekspedisyon Çadırları

Kullanım alanına göre

Dağ Çadırları

Sırt çantası çadırları

Hafif Çadırlar

Kamp Çadırları

Aile Çadırları

Araba Çadırları

Kurulum tipine göre çadırlar

Freestanding Çadırlar : Gerdirme yapmadan tek başına ayakta durabilen çadırlardır, çadır kazıklarının çakılamadığı sert zeminlerde önemli bir özellik.

Tek Kurulum Çadırlar: İç çadır kumaşı dış çadır kumaşına monte edilmiş haldedir yada çadır sadece dış tenteden ibarettir. Sadece dış çadıra polleri takmak suretiyle hızlıca kurulum yapılır. Yağmurlu veya fırtınalı havalarda çadır kurarken çok önemli bir özelliktir.


2 Mevsim çadırlar

Genellikle tek tenteli, su mukavemeti zayıf ve yazın deniz seviyesine yakın alanlarda verimli kullanılabilecek çadırlardır. Çadır tek tenteli ve kumaşın poliüretan kaplaması çok zayıf olduğu için yağış altında bir süre sonra su almaya başlayacaktır. Plaj ve festival kamplarına uygundurlar. Piyasada ki en ucuz çadır grubu 2 mevsim çadırlardır. Rüzgara karşı direnciyle ilgili bir şey söylemeye gerek bile yok zaten 🙂 2 mevsim çadırlara örnek;

Bim, A101, Migros gibi yerlerde satılan 50-100 liralık çadırlar ve pratik çadırlar diye bahsedilen otomatik çadırlar da bu gruba girer.


3 Mevsim çadırlar

Ağır kış koşulları olmayan faaliyetler için üretilmiş çadırlardır. Çift tentelidirler ve genellikle iç tentelerinin tamamı yada büyük bir kısmı tül’dür. Çok iyi havalanırlar, tavan yüksekliği makul seviyelerde olduğu için konforludur. Su geçirmezler genellikle 35-40km/h kadar rüzgar dirençleri vardır (bazı kaliteli modeller rüzgar testlerinde 90km/h kadar dayanıklıdır, iyi bir uyku tulumuyla kış Ağrı dağı faaliyeti bile yapılır)

Çadır iskeleti fiberglass yada alüminyum pollerden olan farklı markaların farklı modellerini piyasada bulmak mümkün. Ülkemizde bulunan 3 mevsim çadırlara örnek;

Msr ( elixir, freelite, hubba hubba nx, mutha hubba nx, papa hubba nx, carbon reflex )

The north face ( stormbreak, talus, triarch, heyerdahl )

Ferrino ( gobi, lightent, phantom, sintesi, tenere, nemesi )

Salewa ( denali, micra )

Vaude ( lizard, hogan, arco, chapel )

Marmot ( limeligt, superalloy, tungsten )

Mountain Hardwear ( mineral king, aspect )


3-4 / 4 Mevsim çadırlar

3 mevsim çadırlara göre genellikle daha az havalanırlar, iç kumaşın çok az kısmında tül kullanılır. Daha kalın polleri vardır bazı modellerde pol sayısı daha fazladır, daha güçlü kumaşları vardır genellikle (si yada pu/si kaplama). Kış dağcılığı dahil bir çok zorlu koşula göğüs gerebilecek sağlamlıkta üretilmişlerdir. Pol çapları ve yerleştirildiği konumlar rüzgar ve kar yükü etkenleri düşünülerek tasarlanmıştır.

Çadır iskeleti farklı alaşımlardan üretilen alüminyum pollerden oluşur; 6000 serisi, 7000 serisi, karbon alaşımlar, yunan ve dac marka poller gibi çeşitleri farklı marka ve model çadırlarda görmek mümkün. Ülkemizde bulunan 3-4 mevsim çadırlara örnek;

Msr ( access ) – 4 mevsim

The north face ( tadpole )

The north face ( assault ) – 4 mevsim

Ferrino ( lhotse, pumori, svalbard, manaslu, aral )

Ferrino (emperor, pilier, monster lite ) – 4 mevsim

Salewa ( litetrek, sierra leone )

Vaude ( campo compact xt, taurus, space, odyssee )

Vaude ( mark, power odyssee ) – 4 mevsim

Marmot ( alvar, vapor )

Mountain Hardwear ( outpost ) – 4 mevsim

Hilleberg ( jannu, allak ) – 4 mevsim

Black Diamond ( elderado ) – 4 mevsim


Ekspedisyon çadırları

4 Mevsim çadırlardan ayrıldıkları en büyük faktör; uzun süreli ekspedisyon faaliyetlerinde daha fazla yaşam alanı ihtiyacını karşılayacak şekilde daha hacimli ve daha fazla pol sayısına sahip olmalarıdır.

Kutuplarda, Büyük dağlarda kısacası en zorlu koşullar altında uzun süreli konaklamaya uygun, 4 mevsim çadırlara göre daha ağır, daha hacimli ve genellikle daha dayanıklıdırlar.

Msr ( remote )

The north face ( ve 25, mountain 25 )

Ferrino ( Snowbound, Legend )

Hilleberg ( saivo, tarra )

Vaude ( power sphaerio )

Marmot ( thor )

Mountain Hardwear ( acı, ac, trango )

Black Diamond ( elderado, bombshelter )

Kailas ( x alpine tent )


Soru – Cevap
Çadır tentelerinin pu kaplaması ne kadar fazlaysa o kadar kaliteli ve su geçirmez mi oluyor? Çadır alırken bu bir kriter olabilir mi?

bu teori tamamen 3.kalite çadır üreticilerinin piyasa da bir algı oluşturup tutunmak için kullandıkları bir satış stratejisinin sonucudur. Çadır zemini 2000mm, dış çadır ise 1500mm su sütunu su geçirmezlik için yeter de artar bile. Dünyanın en prestijli çadır markalarının modellerine bakarsanız öyle 5000mm, 10000mm değerlerin havalarda uçuşmadığını görebilirsiniz. Ayrıca çadır kumaşının kaplaması ne kadar fazlaysa o kadar ağır oluyor. Marketlerde satılan 50-100 liralık çadırların haricinde neredeyse hiç bir çadır su geçirmiyor zaten.

Msr access 2 gerçek bir 4 mevsim çadırdır, dünyanın bir çok dağında kullanılır. 1200mm su sütununa sahip ve 1.64kg. 2020 mart ayı fiyatı yaklaşık 700$
Husky Flame 2 5 mevsim deselerde 3 mevsim standartlarındadır, 6000mm su sütununa sahip ve 3kg . 2020 mart ayı fiyatı yaklaşık 150$

Bu iki fotoğrafta Msr ve Husky markalarının 2 kişilik dağcılık çadırlarının teknik özelliklerini görüyoruz, Koskoca Msr markası 700 $ fiyatlı çadırına Husky markası gibi 6000mm su sütunu sağlayacak kadar PU kaplaması yapacak teknolojisi mi yokmuş, yoksa fazla kaplama gereksiz ve ağır olacağı için 1200mm seviyesini yeterli mi görmüş 🙂 çadır alırken kaplamayı fazla gösterip göz boyama hilelerine kanmayın.


Kaliteli bir çadır alıp her yerde kullanmak istiyorum hem tekrar masraf etmeme gerek kalmaz değil mi ?

Her mevsim aktif kamp yapmayı düşünüyorsanız iki ayrı çadır edinmenizi tavsiye ederim. Bir tane zorlu kış koşulları için ve bir tane de 3 mevsim çadır alırsanız eğer hem konforunuzu üst seviyelere çıkarır hemde doğru çadırı doğru faaliyetlerde kullanacağınız için çadırlarınızın kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. İlla tek bir çadır alacağım derseniz de benim tavsiyem kaliteli bir 3 mevsim çadır almak en mantıklısı olacaktır, senede 20 faaliyet yapıyorsam 18’nde 3 mevsim çadır kullanıyorum.


Kışın beni sıcak tutacak bir çadır arıyorum

Çadır sizi sıcak tutmayacaktır ancak rüzgardan ve yağıştan koruyacaktır, sıcak bir kamp için iyi bir uyku tulumu ve zeminle ısı yalıtımı yapacak bir mat gerekir. Ancak çadır çift tenteli ve iç tentesinin büyük bir kısmı kumaş ise( tül/mesh değilse) iç ve dış çadır arasında oluşan durağan hava harika ısı yalıtım görevi görecektir, böyle bir çadırda dışarıdan minimum 6-10 derece daha sıcak kalabilirsiniz ve zamanla vücut ısınız ve solunumla birlikte daha makul sıcaklıkta bir çadır içi elde edebilirsiniz.


Sportif kampçılıkta çadır paket boyutları neden önemli?

Kamp çantasının içinde çadırdan başka malzemelerde olacağı için malzemeleriniz ufak boyutlarda değillerse eğer çadırı çantanızın dışına asmanız gerekebilir. Uzun yürüyüşlerde konforu sağlamanın yegane yolu sırt çantasını vücudun bir uzvuymuş gibi kullanabilmektir, çanta vücut hareketlerimizi en az kısıtlayacak şekilde olmalıdır. Çanta dışına asılan çadır veya bir başka şey her adım attığınızda çantanın salınım yapmasına ve siz farkında olmasanız bile vücudunuzun bu salınımı sönümlemeye çalışmasına ve yorulmanıza sebep olacaktır.


Su geçirmez çadır nasıl anlaşılır ?

Çadır çift tenteli ve dış tentesinin dikiş yerleri içten bantlı ise ıslanma korkunuz olmasın.. 1200 mm poliüretan yada silikon kaplaması olması yeterli.


Son olarak tek kurulum çadırların rüzgarlı havalarda sağladığı kurulum kolaylığını anlatmak adına bir video bırakayım. Videodaki çadır; Vaude taurus ul 2p.

Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir, soru ve görüşlerinizi yorumla bildirebilirsiniz…

9 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s