RAB ENDURANCE DOWN MİTT İNCELEMESİ

Fiyatına göre kış dağcılığında en iyilerden biri; kaz tüyü avantajı olan mükemmel sıcaklık, hafiflik ve çok iyi sıkıştırılabilir olmasını beğendik.


  • Artıları : Fiyat, rüzgar geçirmez, dayanıklı, sıcak, hafif, sıkıştırılabilir, hidrofobik tüyler.
  • Eksileri : Suya karşı dirençli ancak su geçirmez değil, tüyler hareket ediyor, avuç içi keçi derisi değil hissiyat zayıf ancak aşınmaya dayanıklı.
  • Üretici : Rab
  • Sıcaklık : 9
  • El Becerisi : 6
  • Suya dayanıklılık : 4
  • Dayanıklılık : 8
  • Özellikler : 8
  • Genel Puan 74

Kararımız/Deneyimlerimiz

Kış dağcılığında mitten eldivenler ya elimdedir yada herhangi bir duruma karşın sırt çantamdadır. Kış dağcılığında genelde OR Revolution 5 parmak eldivenlerimi kullanıyorum müthiş el becerisi sunuyor ancak -20c altındaki sıcaklıklarda birde sert rüzgar riskine karşı Rab Endurance Mitten çantamda bir kurtarıcı olarak bekliyor.

Sert kış koşullarında bir faaliyet yapacaksanız eğer;

1. Parmakların bir arada olması sıcaklık için çok büyük avantajdır. Mitten eldivenler aynı dolgu miktarına sahip 3 yada 5 parmak eldivenlere göre daha sıcaktır.

2. Rüzgarın dolgu yada ellerinizle hiç bir teması olmaması gerekir. Rab Endurance Down mitten /100 rüzgar geçirmez kumaşa sahiptir.

3. Dolgu ; 110 gram +650 fp kaz tüyü dolgusuyla 7000m’ lik dağların kış koşullarını kaldırabilir.

Rab Endurance Down Mitten’ i Kızlar Sivrisi kış tırmanışında kullandım, Uludağ için aşırı olduğu için beş parmak eldiven kullanmıştım. Kızlar Sivrisi hava sıcaklığı -25/-30c ve rüzgarlıydı, eldivenin içinde ellerim hiç üşümedi çok az nemlendi. Kazma ve Baton kullanmada sorun yaşamadım, eldivenin tutuş ve becerisi fena değil. Tırmanışta kısa nefes molalarında su içmek, fermuar açmak vb. işler için Mitten eldiveni çıkarmak gerekiyor haliyle bir iç eldivenle beraber kullanmak gerekiyor.

19-20 Mart 2022 Kızlar Sivrisi Peak.
Sıcaklık -31c ve rüzgarlı, Rab endurance down mitten içinde sıcacık ellerim.

Sıcaklık

Fiyatına göre fazlasıyla sıcak olduğunu düşünüyorum. 110 gram +650 fp Hydrophobic kaz tüyü dolgusu benzer fiyat aralığında ortalamanın çok üzerinde. Pertex Quantum pro kumaşı sayesinde rüzgarın soğutucu etkisini önlüyor.


El Becerisi

Bir Mittenden 5 parmak eldiven el becerisi beklemek komik olurdu ancak ne yazık ki Rab Endurance Mitten eldivenden beklenecek el becerisinin de biraz altında kalıyor. Avuç içinde kullanılan aşınmaya dayanıklı panel el becerisini baltalamış, -30c sıcaklıkta panel daha da sertleşiyor. Panel yerine keçi derisi olmasını çok isterdim. Yinede el becerisine 10 üzerinden 6 puan verirdim çünkü; aynı sıcaklığı yakalamak isteyen sentetik bir mitten daha fazla dolgulu ve daha az el becerisi sunabiliyor. Endurance ile yürüyüş batonları ve kazma kullanmak oldukça rahat.


Suya Dayanıklılık

Endurance’ nin Pertex Quantum Pro kumaşı suya karşı oldukça mukavemetli, avuç içinde ise su geçirmez panel kullanılmış. Sulu kar yağışında yada temasla ıslanmıyor. Hydrophobic kaz tüyü ise su itici ve ıslansa dahi tüyler büzüşüp yalıtım değerini düşürmüyor. Kumaş /100 su geçirmez olmadığı için sulu işlerde temkinli olmada fayda var.


Dayanıklılık

Güçlü avuç içi panelleri ve Pertex Quantum Pro kumaşı ile oldukça dayanıklı bir kaz tüyü mitten olduğunu söyleyebilirim.


Özellikler

Endurance lüks hissettirecek tonla özelliklere sahip değil ancak dağda işimizi kolaylaştıracak ve güvenlik açısından önemli olan; çekme halkası, cinch kordonu ve cinch kayışına sahiptir. Eğer bilek kayışına da sahip olsaydı muhtemelen daha iyi el becerisi olacaktı ama fiyatına göre düşündüğümde gayet yeterli seviyede olduğunu düşünüyorum. Doğru eldiven kullanımı ile ilgili yazımıza bakmada fayda var.


Sonuç

Kış dağcılığı yada 5000m-7000m dağlarda kullanım için tasarlanmış, ben ve diğer arkadaşlarım performansından memnunuz. Öyle 8000 metrelik dağlara tırmanma düşüncesi ve tonlarca para harcama niyeti yoksa basit etkili çözüm olarak Rab Endurance Down Mitten’ i tasviye edebilirim.

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s