Rab Batura II Kaz Tüyü Ceket

‘ Bu ceket korkaklara göre değil ‘ Batura II ceketi araştırırken karşılaştığım ilk cümle oldu, Batura II kış kamplarında -10/-15c sıcaklıklarda yada serin bir günde giymek için çok fazla gelecektir, ceketi giyer giymez hızlı bir şekilde aşırı ısındım ve sık sık fermuarlarını açıp soğumaya çalışmıştım. Bu ceketimi kullanabilmek için hak ettiği gibi ciddi koşular bulmam gerekecek. İş yoğunluğum ve pandemi şartlarından dolayı kışın irtifada kullanamamış olsam da kış kamplarında kamp ateşini unutturduğunu söyleyebilirim, ince bir içliğin üstüne montumu giyip üşümeden saatlerce oturmama imkan verdi 🙂


Rab diyor ki;

Alaska’nın engebeli bölgelerinden Antarktika’nın uçsuz bucaksız bölgelerine kadar, Batura Ceket, yüksek irtifa ve kutup ortamlarında kullanım için tasarlanmıştır.

En zorlu koşullara dayanacak şekilde üretilen bu uzman kaz tüyü ceket, sıcaklıktan veya korumadan ödün vermeden ağırlığını yaklaşık 200 g azaltarak yeniden tasarlandı. Su geçirmez ve son derece dayanıklı olan Batura, tüylerdeki bilgi ve deneyimimizin zirvesini temsil ediyor.

Nihai sıcaklık sağlamak için etik kaynaklı (RDS) hidrofobik kuş tüyü ile en yüksek kalitede 800 doldurma gücü ile doldurulmuş, tamamen su geçirmez Pertex Shield dış kumaşı, en zorlu ortamlarda tamamen korunmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

Teknik Özellikleri

 • Pertex® Shield tamamen bantlanmış su geçirmez dış yüzey.
 • Pertex® Quantum iç kumaş
 • 800FP RDS Sertifikalı Avrupa Kaz Tüyü (450g / boy L)
 • Nikwax® ile birlikte geliştirilen Rab® Florokarbon içermeyen Hidrofobik Kuş tüyü
 • Kuş tüyü kapüşon, kask uyumlu, kablolu siperlik
 • 2 yönlü YKK® VISLON® ön fermuarlı, çift fırtına kanatlı ve arkada yalıtımlı fermuarlı bölme
 • 2 YKK® AquaGuard® fermuarlı el ısıtıcısı cebi
 • 2 YKK® Vislon AquaGuard® göğüs cebi
 • 2 Büyük iç gözenekli saklama cebi
 • Cırt cırtlı manşet tırnakları
 • Büyük boy fermuar çeker ve kordon ayarı
 • Su geçirmez taşıma torbası

Performans Değerlendirmesi

Hava Koşullarına Karşı Koruma

Rab Batura II Ceketin Pertex® Shield dış kumaşı su ve rüzgarı dışarıda tutuyor, şiddetli rüzgarlarda, yağış altında ve dondurucu soğuklarda güvenle kullanılabilir. Bir ceketin dolgusu ne kadar iyi olursa olsun, rüzgar tüyler arasındaki hapsolmuş sıcak havanın arasında dolaşmaya başladığında kesinlikle üşütmeye başlayacaktır ve kaz tüyü ceketinizi windstopper bir ceket altına orta katman olarak kullanmanız gerekebilir. Batura’nın Pertex® Shield dış kumaşı ve yalıtımlı çift fırtına kanatları ile rüzgarı tamamen dışarıda tuttuğu için en kötü hava koşullarında tek başına kullanılabilir.

Pertex® Shield su geçirmez ve nefes alabilen kumaş, dikiş bölgelerinden bantlanmış ve hiç bir şekilde su geçirmiyor. Her ne kadar Hidrofobik Kaz tüyü ( ıslandığında hacmini kaybetmez, sıcak tutmaya devam eder ) dolgu kullanılmış olsa da sağanak yağış altında ıslak bir ceket kullanmak pek iyi bir fikir gibi görünmüyor.

Sıcaklık

Ceketi giyer giymez ısındığımı hissettim, bunun altında yatan sebepler; devasa 450 gram 800 Fill Power Hidrofobik kaz tüyü dolgusu ve ölü hava boşluklarını ortadan kaldıran dar kutu duvar yapısı. Nem yada ıslanmadan etkilenmeyen hidrofobik dolgusunun her koşulda istikrarlı bir sıcaklık sunacağından eminim. Sıcak tutma konusunda bulunabilecek en üst seviyelerde bir ceket olduğunu söyleyebilirim.

Hareket Kabiliyeti ve Ağırlık

Rab Batura II olağanüstü hava koşullarında rahat ettirecek bir ceket olduğu için, hiç bir anlamda hafif bir ceket değil, L beden kullanıyorum yaklaşık 1200 gram ağırlığı var.

Kullanım amaçları düşünüldüğünde kendisinden beklenildiği gibi aşınmaya dayanıklı güçlü bir kumaşına karşın, hareket kabiliyetini kısıtlamamak için kol, koltuk altı ve bel bölgesi uzun bir yapıda bırakılmış. İhtiyaç halinde ceket altına bir kaç katman daha giymeme izin veren rahat bir kesimi var.

Özellikleri

Kapüşon: Kask yada kask olmadan yüze uyumu çok iyi. Kapüşon ayarı önde iki arkada tek ip kullanılarak yapılıyor. Çılgınca dolgu basmayı kapüşon da da unutmamış RAB, kapüşonu kafama geçirdiğimde bir sessizlik başlıyor 🙂

Fermuarlar: Eldiven dostu harika fermuarları var, cekette en çok sevdiğim özellik olabilir. Kalın eldivenlerle dahi fermuarlar gayet rahat kullanılabiliyor.

Cepler : 2 büyük el cebi, 2 büyük göğüs cebi ve ceketin iç kısmında 2 tane kocaman fileli cep bulunuyor.

Kaz tüyü dolgulu ürünlerin taşınmasında su geçirmez torbalara ihtiyaç duyarız zaman zaman, genellikle de ürünün içinden öyle bir şey çıkmaz. Rab Batura çok hoş bir su geçirmez torba ile birlikte geldi.

Kararımız

Batura II giydiğim en sıcak, en koruyucu ve en etkileyici ceket. En kötü koşullara dayanacağından eminim.

Kutu duvar yapısının avantajı olarak tüyler her bölgede olması gerektiği miktarda ve hacmini kaybetmeden kalabiliyor, yani dikişli bölme yöntemindeki dikiş kısımlarındaki tüylerin ezilip soğuk bölge oluşturmasını ciddi manada önlüyor, dezavantajı ise daha az sıkıştırılabilmesi.

‘Feathered Friends Rock and Ice Down Parka‘ dan sonra gelen dünyanın en sıcak sert kabuk ceketi.

Batura II ile benzer özelliklere sahip ve ülkemizde rahat temin edebileceğiniz Tnf Himalayan Parka da aklınızda bulunsun.

Rab Batura 2 ceketini Kutupayısı istanbul/Karaköy mağazasından Rab’ ın anavatanı olan İngiltere fiyatlarından daha uygun fiyata aldım. Bu ceketi almak isteyenler için; Kutupayısı yada Türkiye kargo sorunu olmayan ultralightoutdoorgear sitesi üzerinden( +%18 gümrük vergisi) sipariş verebilirsiniz.

The North Face Himalayan parkayı ise Karspor‘ dan sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s