Mammut Ultimate Hoody Ceket İncelemesi

Çok geniş kullanım alanı sunarken, hafif ve şehir hayatında giyilebilecek kadar şık olmayı başarmış bir teknik ceket. Kıyasladığımız tüm softshell grubu ceketlerden neden daha iyi olduğunu düşünüyoruz ? hadi ceketin detaylarına değinelim;

Araştırdığımız softshell ceketlerin geneli kaba, ağır ve dağcıları hedef alırken; şık olmasını da istediğimiz modeller ise fazla şehirli ve günlük kullanıma uygun olduğunu düşündürdü bize. Yoğun efor gerektiren faaliyetlerde çok iyi havalandırması olan, rüzgara karşı tamamen koruyan Ultimate Hoody aerobik sporcuları hedeflemiştir. Yakın rakip olarak Marmot Rom ceket karşımıza çıkıyor ancak nefes alabilirlik ile havalandırmanın muhteşem bir kombinasyonu olan Ultimate Hoody yine öne geçiyor.

Mammut Ultimate Hoody tamamen 3 katmanlı Gore-Windstopper’dan yapılmıştır. Ekstra havalandırma için koltuk altı fermuarlara sahip olan cekette ağırlığı düşük tutmak için sınırlı özelliklere yer verilmiş. Hafif ve basit tasarımı bu rüzgar geçirmez ceketi; koşu, zor doğa yürüyüşleri ve kayak gibi aerobik aktiviteler için daha ideal hale getirmiş. Terleten bir faaliyete giderken herkesin yanına almak isteyeceği bir ceket.

Performans Değerlendirmesi

Hilal Ultimate Hoody ile Abant dağlarında kar yürüyüşünde. Etek ucunda ve kollarda ayar yok, sadece kapüşonda tek bir ayar var; bu hafif ve basit tasarım sayesinde 426 gram ağırlığında. Ceketin altında kaz tüyü mont var.

Nefes Alabilirlik

Gore-Windstopper yumuşak kabuk ceketler son derece nefes alabilir yapıdadır. Sert kabuk yada yağmurluklar gibi daha az nefes alabilen ceketler bu durumu telafi etmek için ekstra havalandırma özelliği sunarlar. Ultimate Hoody nefes alabilirliğin ve havalandırmanın çok başarılı bir kombinasyonuna sahip olduğunu düşünüyorum. Koltuk altı büyük havalandırmalarının yanı sıra havalandırma delikleri olarak katlanabilen file astarlı el ceplerine sahiptir.

Hava Koşullarına Karşı Koruma

Mammut Ultimate Hoody’ nin asıl görevi rüzgar geçirmez olmasıdır ve bu konuda kesinlikle çok başarılı. Rakiplerine karşı en konforlu ve şık rüzgar geçirmez ceket olduğunu düşünüyoruz ( North Face Apex Bionic Hoodie, Marmot Rom ve Patagonia Adze Hoody ) Ultimate Hoody ayrıca oldukça suya dayanıklıdır, yaklaşık 45 dakika yağış altında kullanımda dikiş yerlerinden dahi hiç bir sızıntı olmadı yumuşak kabuk bir ceketten beklentimin üzerinde açıkçası.

Soğuk ve rüzgarlı bir faaliyette Wind Chill diye tabir edilen rüzgarın soğutucu etkisine maruz kalmak hava sıcaklığını olduğundan daha düşük derecelerde hissetmeye neden olan bir etkendir, rüzgar geçirmez kıyafetler kullanmak bu noktada önemli hale geliyor.

Kıyafetlerin terlemenize neden olması yada vücudunuzdaki nemi dışarı atmada yetersiz kalması ise soğuk havanın normalden 25 kat daha hızlı vücudunuzla temas etmesi demektir ki çok ciddi sonuçları olabilir. Rüzgardan ve nemden koruyan bir ceket olduğunu söyleyebilirim Ultimate Hoody’nin.

Hareket Kabiliyeti ve Ağırlık

Aşınmaya dayanıklı 3 Katmanlı kumaşı oldukça yumuşak hissettiriyor, sırt çantasına koymak istediğimizde çok az yer kaplıyor’ en azından tnf ve marmot softshell gruplarına göre’, yumuşak kabuk grubu bir ceket olduğu için esnek ve hareketleri kısıtlamıyor, gayet rahat bir ceket.

425 gram ağırlığındaki Ultimate Hoody; hacim ve ağırlık katan bir takım özelliklerden vazgeçmiş bence iyi de olmuş. Çoklu kapüşon ayarı yerine tekli ayara yer verilmiş, etek ve kol manşet ayarları yok. Basit tasarım hamleleriyle bu eksiklikleri hissettirmediği gibi karşılığında sunduğu hafiflik ve düşük hacmi ile bir yere giderken yanımızda taşımayı daha cazip hale getiriyor.

Özellikleri

Kapüşon çok basit şekilde yüze göre ayarlanabiliyor, kask ile kullanıma uygun.

Kol manşeti ayarı yoktur, bunun yerine baş parmak halkalarına sahiptir. Hilal’in en sevdiği detay 🙂

Bel kısmı çok sıkı değil Mammut flexidown montun üzerine rahatça giyilebiliyor, ancak kalçaları sıkıca sarması için elastik astarlıdır. 

Göğüs cebi yok, 2 adet file astarlı el cebi var, cepler emniyet kemeri kullanımı için biraz yukarıda konumlandırılmış. Sol el cebi içinde kulaklık için media loop bölmesi var.

El cebinin içinde kulaklık kablosu için güzel bir detay

Kararımız

Basit ve sade tasarımını hem kullanışlı hemde çok şık buluyoruz, dikkat çekici parlak rengi ayrıca çok hoş. Zorlu dağcılık faaliyetlerini kaldırabilecek kadar güvenilir bulduğumuz ceketin, bilindik dağcılık ceketleri gibi her yerinden bir teferruat fışkırmadığı için gündelik şehir hayatında da Hilal severek kullanabiliyor.

Rüzgar koruması ve nemle harika başa çıkabilmesi, hafif ve kaliteli olmasından dolayı 200$ seviyelerinde bir fiyatta olmasını yadırgamıyorum. Ancak rakiplerinden çok daha pahalı bir ceket. Soğuk faaliyetlerde Marmot Rom’ a göre daha iyi koruma sağlayacağını düşünüyorum.

3 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s