Alpinist Uyku Tulumu İnceleme

Özellikle kış faaliyetlerinde en önemli ekipman uyku tulumudur, çadırınız ne kadar iyi olursa olsun sıcak bir gece geçirmenin yolu iyi bir uyku tulumundan geçiyor. Uyku tulumlarının çalışma mantığını kısaca özetleyecek olursam eğer; vücudumuzun ürettiği sıcaklıkla ısınan durağan havayı bir nebze tulum içerisinde hapsederek dış ortamla vücudumuz arasında bir yalıtım sağlanmasıdır. Bu izolasyonun sağlanması için genellikle kaz tüyü, elyaf, spiral elyaf yada hibrit dolgular kullanılır.

6 sene önce ağır kış koşullarında üşümeden kamp yapabileceğim uyku tulumu araştırmasına başladığımda gönlüm her ne kadar kaz tüyü dolgulu tulumlardan yana olsa da kaz tüyü tulumların aşırı yüksek fiyatlarından dolayı 1 kg kadar fazladan ağırlığı ve daha hacimli paket boyutunu göze alıp elyaf dolgulu tulumlar arasında seçim yapmanın bütçeme daha uygun olacağını düşündüm. Yurt dışından uyku tulumu almak istediğimde kargo ücretleri çok yüksek olduğu için ülkemizde satılan modellere yöneldim ve Alpinist -20/-30 elyaf uyku tulumu ve Husky Anapurna üzerinde yoğunlaşmıştım. Marmot, Ferrino ve The North Face markalarının da elyaf uyku tulumları vardı ancak fiyat farkına değecek kadar ısı yalıtımı sunacaklarını düşünmediğim için elemiştim.

Husky Anapurna ve Alpinist uyku tulumlarının konfor ve ekstrem değerleri birbirlerine çok yakın, ancak Husky Anapurna’ nın yarım açılan fermuarlı bir yapıda olması benim için büyük bir eksiklik. Alpinist Uyku tulumunun yandan açılan tam boy fermuarı ve ayak kısmında ikinci bir fermuarının olması Alpinist’i tercih sebebim oldu.

Husky Anapurna da yarım boy fermuar varken Alpinist uyku tulumunda ayaklara kadar açılabilen çift fermuar kullanılmış

Alpinist uyku tulumunun  EN 13537 ile sertifikalandırılmamış olmasına çok fazla takılmadım çünkü; benzer ısı değerleri sunan  EN 13537 sertifikalı elyaf dolgulu uyku tulumlarından daha az dolgusu yok üstelik 200-400 gram daha fazla dolguya sahip. Elyaf dolgulu uyku tulumlarında ısı yalıtımı doğrudan dolgu miktarıyla ilgilidir. Kaz tüyü tulumlar da ise fill değerleri de işin içine girdiği için doğrudan dolgu ağırlığıyla yalıtım ilişkisi kuramayız.

Alpinist Uyku Tulumu

Alpinist -20/-30 uyku tulumu ağır kış koşulları için üretilmiş elyaf dolgulu bir uyku tulumudur. Ultra light takıntınız varsa kaz tüyü dolgulu tulumlara yönelebilirsiniz. Ülkemizdeki tüm kış kamplarında ve kış dağcılığında kullanılabileceğini söyleyebilirim.

Toplam ağırlık : 2100 gram

Çift yönlü kilitli fermuar ile kolayca açılıp kapanabilir

Suya dayanıklı dış kumaş

Elyaf dolgulu olduğu için ıslansa dahi ısı yalıtımı yapmaya devam eder

Yüksek konfor: -10 derece, Düşük konfor: -20 derece, Ekstrem limit: -30 derece

Paket boyutu: 20×25 cm, tip: mumya

Alpinist Uyku Tulumu İnceleme ve Yorumum

Ülkemizde kış dağcılığında aşırı ağır kış koşullarının olmadığını düşünürsek, kış dağcılığında ve kış kamplarında kullanmak için gayet uygun olduğunu söyleyebilirim. Sultan Dağı kış kampında yaklaşık -25 derecelerde üşümeden bir gece geçirmiştim üstelik 3 mevsim olduğunu bile iddia edemeyeceğim bir çadırla. Tabi -20/-25 gibi sıcaklıklarda kadın kullanıcılar üşüyebilir, r değeri yüksek kaliteli bir matla beraber eşim üşümeden kış kamplarını atlatabiliyor bu uyku tulumuyla. Eğer çok üşüyen biriyseniz tulumun içine ince polar yada termal içlikle girip, pet şişeye sıcak su koyup yada cep sobası/sıcak su torbasıyla tulumu destekleyebilirsiniz.

Çift yönlü fermuarı sayesinde tulumu içeriden açmakta hiç zorlanmadım, 0 derecelerde sıcaklandığım zamanlarda tulumun ayak kısmındaki ikinci fermuarı biraz aralayıp daha konforlu uyuyabiliyorum ayrıca fermuarı tam boy açıp yorgan gibi kullanmaya olanak sağladığını söyleyebilirim.

Özellikler : 8/10

Malzeme Kalitesi / İşçilik : 6/10

Yalıtım : 9/10

Fiyat / Performans : 9/10

Genel değerlendirmem : 8/10

Keyifli kamplar 🙂

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s