Kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Doğa sporlarında faaliyet evden çıkınca başlar, eve tekrar dönünce biter. Faaliyete çıkmadan önce kamp yeri hakkında (ulaşım, su kaynakları, hava durumu, rakım, vahşi hayvanlar ve telefon çekmesi gibi) bilgiler edinmeli, eksik malzeme olmadığından emin olmak için tekrar tekrar kontrol edilmelidir. Kamp malzemeleri listesi hazırlamak çok işinize yarayabilir.

Belirlediğiniz kamp alanında telefon çekmiyor ise acil durumlar için bir kroki hazırlayabilirsiniz; en yakın yerleşim birimi, hastane, su kaynakları, jandarma, akarsu vb gibi bilgileri kroki üzerine mesafe bilgileri ile işleyebilirsiniz. ( kroki üzerine kuzey oku bilgisini işaretlemeyi unutmayın)

Kamp alanına yaklaşırken yolda karşılaştığınız köylülerle iletişim kurup bölge ile ilgili bilgiler ve olası tehlikeler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bölge insanının vereceği bilgiler oldukça önemlidir.

Olası bir yağmurda çadırımızın sel hattı üzerinde olmasını hiç birimiz istemeyiz. Doğada olabilecek seller şehirde gördüğümüzden çok daha farklı olabiliyor bazen, dakikalar içinde dağlardan toplanan seller bir kaç sel yolunun birleşmesiyle akarsu gibi coşkulu olabiliyor. Çadırımızı kurmaya başlamadan önce önceden oluşmuş sellerin doğada bıraktığı izleri gözlemleyip sel hattı üzerinde olmadığımıza emin olmamız gerekiyor.

Vahşi hayvanlardan korunmak için doğadaki vahşi hayvanların ayak izlerini takip edin; ayak izlerinin büyüklüklerine ve iki ayak izi arası mesafenin uzunluğuna bakarak vahşi hayvanın cüssesi hakkında bir tahmin yapabilir, ayak izlerinin sıklığına bakarak bölgedeki popülasyonları hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. Vahşi hayvan ayak izlerinin sık olduğu bir bölgede kamp yapmak istemeyiz tabi ki, 50-100m uzaklarda yeni bölge aramak en doğrusu.

Boz ayı ayak izi
Kurt ayak izi

Doğal patikalar üstüne ve su kaynaklarına çok yakın bir yere kamp kurmamaya dikkat edin. Yaban domuzu, tilki, kurt varsa ayılar gece su içmek için su kaynaklarına gelecektir. Hem güvenliğiniz için hemde tedirgin olmadan güzel bir kamp deneyimi yaşamak için su kaynaklarına ve hayvanların yürüyüş güzergahı olan doğal patikalara yakın yerlere çadır kurmayın.

Ağaç altına yada yakınına çadır kurmak ; Kurumuş bir ağaç yada dal parçası çadırınızın üstüne düşüp size ve çadırınıza ciddi zarar verebilir. Şiddetli rüzgar bekleniyorsa eğer kurumamış ağaçların bile devrilme yada dallarının kırılıp düşmesi ihtimali vardır. Çadır ile ağaçlar arasına yeterince mesafe koymuş olmak en güvenli yol olduğunu söyleyebilirim. Orman kampı hayalim var ağaçların içinde olmak istiyorum derseniz eğer çadır çevresindeki ağaçların kısa ve sağlam gövdeli olduklarından emin olun.

Kış faaliyetlerinde ağaç dallarının kar yükünü kaldıramayıp kırılıp düşebileceği de aklımızda bulunsun.

Yıldırım çarpması riskini en aza indirecek bir bölge belirleyin; Yağışlı bir havada kamp yapacaksanız eğer ağaçların altına çadır kurmak yıldırım çarpması riskini artırmak demektir. Hakim bir tepenin en yüksek ucunda da olmak yıldırım çekme riskini artıracaktır. Yıldırımların davranışları tam anlamıyla çözülmüş olmasa da yüksekteki sivri cisimlerin, ağaçların, telefon sinyallerinin ve hareketli cisimlerin yıldırımları daha çok çektiğini bilimsel araştırmalar neticesinde hepimiz biliyoruz.

İçme suyu ve temizlik için temiz su kaynakları bulun; özellikle kamp alanına kadar araçla gidilmeyen faaliyetlerde temiz su kaynaklarına yakın bir bölge belirlersek eğer(50m den fazla yaklaşmamak koşuluyla) fazladan su taşımaktan kurtulmuş oluruz.

Şiddetli rüzgar varsa; daha az rüzgar alan yerleri gözlemleyip rüzgardan nispeten izole bir alana çadır kurmak hem çadırınızın rüzgar direnci yüksek değilse pollerinin kırılmasını önler hem de çadır dışında da daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Çadır, ekipman ve kıyafetleriniz uygunsa eğer fırtınada kamp yapmak çok zevkli bir iş 🙂

Düz bir zemin seçin; yukarıda yazmış olduğum şartları sağlayan alanlar arasında zemini en düz olanını seçmeye çalışın. Düz zeminde çadır kurmak kampta rahat bir uyku çekmenin en iyi yoludur. Ayrıca çadır kuracağınız zemini ağaç kökleri, taş, sivri ve sert cisimlerden temizlemeyi unutmayın, çadır zemini delinebilir hemde uyku pozisyonunda zemindeki bozukluklar, taşlar vs rahatsız edebilir.

Çadırınızı güneşten koruyun ; özellikle yazın kamp yapmayı düşünüyorsanız çadır için gölge bir alan seçin, hem çadırın içi fırın gibi olup rahatsızlık derecesinde kamp keyfinizi mahvetmemiş olur hemde çadırınızın kumaşı güneşin etkisiyle koruma özelliklerini yitirmemiş olur.

Çadırların dış tenteleri poliüretan yada silikon ile kaplanmıştır, çadırınız güneş ışınlarına fazla maruz kalırsa eğer bu kaplamalar zamanla bozulup özelliğini yitirecektir ve çadır ömrü azalacaktır. Doğa da ağaç, kaya gibi şeylerin gölgesinden yararlanabilirsiniz.

Çığ riski olan yerlerden, kayaklık yamaçlardan, ayın gelgit etkisiyle ve yağmur yağışıyla yükselecek su kaynaklarının yakınlarından uzak bir yere çadır kurmuş olduğunuzdan emin olun.

İnsanlardan izole doğanın huzurunu yaşayabileceğiniz bir kamp yapmak için etrafı gözlemleyin, eğer izmarit, çöp ve alkol şişeleri vs varsa oradan uzak durun, çantanızı sırtınızdan indirmeden başka bir alan bulmak için keşif yapın. Çünkü gece hiç hoşunuza gitmeyecek türden sürpriz misafirlerin ortasında kendimizi bulmak istemeyiz 🙂

Çadır kapısı hangi yöne bakmalı; Çadırınızın kapısını rüzgarın geliş istikametinin tersine kurmak güzel bir kamp deneyimi yaşamanız için avantaj sağlayacaktır. Rüzgarı çadırın arkasına almanın avantajları nelerdir?

Çadıra giriş çıkışlar daha rahat olur, şiddetli rüzgarlar da avantajını çok daha fazla hissedebilirsiniz.

Yağmur yağıyor ise çadır kapısını açık tutup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz, rüzgar arkadan eseceği için açık çadır kapısından içeriye su girmeyecektir.

Özellikle kış kamplarında çadır içinde birden fazla kişi konaklıyorsa, çadıra giriş çıkışlarda içerde kalanlar soğuk ve rüzgarı daha az hissetmiş olur.

Soğuk havalarda kamp yapacaksanız eğer çadırın kapısı doğu istikametine bakması durumunda gün doğumunda güneş ışıklarını daha fazla alıp motive olabilirsiniz.

Kar kamplarında; çadır kuracağınız alanı kürek yardımıyla toprağa ulaşıncaya kadar temizleyebilirsiniz, ancak kar kalınlığı 50 cm den fazlaysa sadece karı ezip sıkıştırmak suretiyle kar üzerine çadırınızı kurabilirsiniz. Ortalama 2 kişilik çadır zemini bagaj alanıyla birlikte yaklaşık 6 m2 civarında olduğunu düşünürsek zemini 50 cm kazmak için 3 m3 den daha fazla kar küremek gerekir. Bu iş oldukça zahmetli, zaman alıcı ve terleyip üşümenize neden olabileceği için zemini kazmak yerine karlı zemini sadece sertleştirmenizi öneririm.

Bolu Abant 2020 ocak ayı faaliyetimizden. Zeminde yaklaşık 95 cm kar olduğu için karı ezip çadırı kar üzerine kurmuştuk.

Soru ve görüşlerinizi yoruma yazabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s