Gore-tex Kumaşlar

Gore-tex’i kabaca ; Su geçirmez ancak nefes alabilir ! bir membrandır. Çalışma sistemi ise en basit haliyle su moleküllerinin geçemeyeceği kadar küçük, ter buharının geçebileceği kadar büyük milyonlarca gözenekten oluşan zar diyebilirim.

Ceket, pantolon, eldiven, ayakkabı vs. neredeyse nevresim takımlarında bile göreceğimiz hayatımızın her anında olan Gore-Tex;

Gore-Tex Pro, Gore-Tex Active gibi çok farklı çeşitlerini görüyoruz ancak ne olduğuyla ilgili satıcı tarafında daha bir bilene rastlamadım maalesef. ‘ Su geçirmiyo abiğ ‘ den ziyade Gore-Tex çeşitleri ve hangi alanlarda kullanım avantajı sağladıklarını elimden geldiğince irdelemeye çalışacağım.

Gore-tex çeşitleri
  • Gore-tex
  • Gore-tex Paclite
  • Gore-tex Pro
  • Gore-tex Active
  • Gore-tex Active Shakedry
  • Gore-tex İnfinium
Gore-tex

Gore-tex kumaşları arasında en yaygın olanıdır, 2 yada 3 katman olarak piyasada bulmak mümkündür. Diğer Gore-Tex çeşitlerine göre Fiyat, ağırlık, hacim, performans konularında ortalama bir seviyede olduğunu düşünüyorum.

Marmot Spire ceket

Gore-tex Paclite

Hedef kitlesi genellikle, aniden değişebilecek hava koşullarına karşı ıslanmak istemeyen aynı zamanda devamlı yanında taşıyabilecekleri kadar hafif ve az yer kaplayan ürünlere ihtiyaç duyan doğa yürüyüşçüleri, bisiklet ve koşuculardır. Paketli haldeyken diğer Gore-tex çeşitlerine göre daha hafif ve daha az yer kaplarlar. Diğer Gore-tex kumaş çeşitleri gibi su geçirmezlik ve soluma özelliklerini eksiksiz sağlarlar ancak daha narin bir yapıda olduklarını ve kısa ömürlü olduklarını söyleyebilirim. Zar yapısının ince olması ve ısı yalıtımı olmadığı için bahar ve yaz aylarında aniden gelişebilecek yağışlara karşı kullanıma oldukça uygundur.

Mountain Hardwear Exposure/2 Gore-Tex Paclite

Gore-tex Pro

Gore-Tex kumaşları arasında en kalını, yırtılma ve aşınmaya karşı en dayanıklısıdır. Pro kumaşların tamamı 3 katmandan oluşur ve ısı yalıtım özelliği yüksek seviyelerdedir. İyi solurlar ve dağcılık faaliyetlerinin zor koşullarına karşı dayanıklıdırlar. Ülkemizde ve dünya da kış dağcılığında Arcterryx’in event kumaşları ve Gore-tex pro kumaşların kullanımı oldukça yaygındır. Zor aşınırlar ancak kumaş katmanları kalın olduğu için diğer Gore-tex çeşitlerine kıyasla ağır ve fazla yer kaplarlar.

Mammut Nordwand Advanced

Gore-tex Active

Çok iyi soludukları için koşucular gibi yoğun ve sürekli efor gerektiren kullanıcıları hedefleyen bir kumaş olduğunu söyleyebilirim. Gore-tex ve Gore-tex Pro çeşitlerine kıyasla daha fazla hareket etme özgürlüğü sunarlar, ancak kumaşın katmanları bu ikisine göre daha ince olduğu için daha narindir.( Paclite kumaşa göre daha dayanıklıdır) Gore-tex active membranlı pantolonumun iç astarı 3. faaliyetim de zarar görmüştü, belkide fazla hor kullandım bilemedim ama narin oldukları kesin.

Önceliği ısı yalıtımı değilde yüksek soluma kabiliyeti olan kullanıcılar Gore-tex active kumaşlı ürünleri tercih edebilirler. Diğer Gore-tex kumaşlarına göre biraz daha pahalı olduğunu söyleyebilirim.

Mammut Meron Liğt

Gore-tex Active Shakedry

Gore-tex Active Shakedry membranlı ürünler genellikle vücudu saran ince bir tabaka görünümdedir. Dış kabuk bulunmadığı için mükemmel solurlar,iç astar olarak cilde temasında sorun olmadığını söyledikleri karbon bir zar bulunur. Bir çok yönüyle Paclite kumaşlara benzer ancak soluma seviyesinin daha yüksek oluşu ve iç karbon zarıyla Paclite kumaşlardan ayrılır. Çok hafif, Çok ince ve çok az yer kaplarlar, tabi bunların beraberinde fazlasıyla narindirler. Isı yalıtım ve zorlu koşullara karşı dayanıklılık değilde su koruması sunarken mükemmel soluma isteyenlerin tercihi olacaktır. Yoğun efor gerektiren sporlarda teri dışarı atmak ve neredeyse içte cildin nemli kalmasını en üst seviyelerde önlemeyi amaçlayarak üretilmiştir.

Mammut rainspeed ultraliğt hs

Gore-tex İnfinium

Softshell kumaşlar gibi yumuşak hissi ile hareket özgürlüğü sunarlar, Gore- Windstopper kumaşlardan pek bir farkını göremedim emin olduğum kısmı %100 rüzgar geçirmediği ancak yumuşak bir kumaş olduğu için dikiş noktalarından su sızıntısı yapıyor mu bilmiyorum. Bilen arkadaşlar lütfen yoruma yazsın. Bir kaç premium marka uyku tulumunda ve expedition parkada gore-tex infinium kullanıldığına denk geldim.

Arc’teryx Procline comp ceket

Bu yazıyı hazırlarken bildiğim ve tecrübe ettiklerimin dışında outdoorhaber ve goretex firmasındaki bilgileri referans aldım.

Soru ve görüşlerinizi lütfen yorumda belirtin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s