Ferrino gobi 3 çadır incelemesi

Kamp yapmayı ve doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız kullandığınız malzemelerin kalitesi ve yaptığınız faaliyete uygunluğu daha iyi bir kamp deneyimi yaşamanız için oldukça önemlidir. Bu yazım da 2016 senesinden beri kullanmakta olduğum 3 mevsim diye tabir edilen Ferrino gobi 3 modeli çadırım hakkında genel bilgiler ve deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Ayrıca çadır almadan veya değiştirmeden önce Çadır seçimi nasıl yapılmalıdır konusuna göz atmanızda fayda var. Şimdi gelelim konumuza :

Ferrino Gobi 3

Gobi 3 çadırımı delmece ve pürenli yaylalarında 10 saatten daha uzun süren sağanak yağış altında kullanma fırsatım olmuştu hiçbir şekilde su sızıntısı olmadı zaten çift tenteli çadırlar da su sızıntısı çok düşük bir ihtimalken ferrino gobi 3 gibi çadırlarda ıslanma gibi korkularınız olmasın.

Fethiye Katrancı Koyu, Kilyos Sahili ve Şile de bahar ve yaz kamplarında çadırı sadece iç tentesiyle kullanıp doğanın içinde olmanın hazzını sonuna kadar yaşamak ve çadırın içindeyken dahi dışındaymış hissi muazzamdı. yağışsız bahar ve yaz aylarında gökyüzünü ve yıldızları seyrederek uykuya dalabileceğiniz, 3 kişilik boyutları ile nispeten hafif, rengi ile hem doğaya uyumla kamufle olabileceğiniz hemde yeşil rengin çadır içinde özellikle sıcak havalarda hissettirdiği serinlik hissini yaşayabileceğiniz fiyatının ise diğer Ferrino modellerine göre uygun olduğu için alınası bir çadır olduğunu söyleyebilirim.

Çadır iç tentesi cibinlikli iken dış tentesinin kar etekli olması başta beni çok şaşırtmıştı, hatta kar eteklerinin gereksiz olduğunu düşünüyordum ki; yayla kamplarında yaz faaliyetinde bile gün batımından sonra esen rüzgarın çadır içine girmesini engellemesi çok hoşuma gitti, yani istediğiniz zaman full mesh/cibinlikli iç tentesi ile doğayla bütünleşik olmaya hemde rüzgar ve soğuktan 3 mevsim çadır standartlarından biraz daha iyi seviyelerde izole olmanıza olanak sağlıyor. Şunu belirtmeliyim ki 8.5mm fiberglass pollü bir çadır olduğu için fırtınada ve dağ koşullarına karşı dayanıklı bir çadır değil, her üründe olduğu gibi amacına uygun kullanmakta fayda var.

Şile Esenceli Köyü, İSTANBUL / 1-2 aralık 2018 … Çadırın kar etekleri akşam üzeri çıkan rüzgarda iyi iş görmüştü

Çift bagaj ve çift girişli çadırın fermuarları da gayet kaliteli, sessiz ve sıkışmıyorlar. Kurulumu ve toplaması tek kişiyle bile oldukça kolay olan çadırın iç hacmi 3 kişi konaklamak için gayet yeterli bir alan ve tavan yüksekliği(110cm) sunuyor, ayrıca tavanda bulunan destek polü sayesinde çadır içerisinde dikdörtgen formunda geniş bir tavan elde edilmiş ve içerisini oldukça ferah hissettiriyor.Çadır içinde eşya koymak için köşelere konumlandırılmış 4 tane büyük eşya gözü var. Paket içinden çıkan kendi kazıklarını ağır oldukları için kullanmıyorum, bir outdoor mağazasından satın aldığım hafif alüminyum kazıklarla kullandığımda çadır ağırlığı 2.75 kilograma kadar düştü.

Ferrino Gobi 3 AvantajlarıFerrino Gobi 3 Dezavantajları
2/3 kişilik kullanım için çok hafif (2.75kg)
3 kişilik kullanımda kişi başına 910 gram ağırlık düşüyor.
Aşırı şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklı olmayışı
3 kişilik olmasına rağmen fazlasıyla ufak bir paket boyutuna sahip.Dolar kuruna bağlı olarak fiyatının yüksek olması
Çadır iç tentesinin tamamı sineklik/mesh kumaş olduğu için dışarıyı ve yıldızları izleyebileceğimiz harika bir kamp deneyimi sunuyor.Soğuk kış faaliyetlerinde en iyi yalıtım iç ve dış tente arasındaki durağan havadır; iç tentesinin mesh kumaş olmasından dolayı ısı yalıtım seviyesi düşük.
Havalandırması harika, ekstra havalandırma için dış tentede bazı detaylar düşünülmüş.
Kazık takmadan kendi başına ayakta durabiliyor olması ( freestanding)
Teknik özellikler

ağırlık : maksimum 3.15kg, minimum 2.75kg

dış tente : polyester 70D, 75 g/m², poliüretan kaplama, ısı yalıtımlı, 2000mm’ye kadar su geçirmez.

iç tente : polyester cibinlik

zemin : polyester 70D,  85g/m², poliüretan  kaplama, ısı yalıtımlı, 2500mm’ye kadar su geçirmez.

paket boyutları : 43x15x14 cm 

Ürün ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum yaparak yada mail yoluyla iletebilirsiniz.

Ferrino gobi 3 çadır kurulum videosu;

4 comments

  1. Fotoğraflar ve verdiğiniz bilgiler çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Bir çok yerde bulamadığım bilgiler mevcut 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s