RAB ANDES 800 UYKU TULUMU İNCELEME ( Gölde yüzen uyku tulumu )

800fp, 800gr Hydrofobic kaz tüyü dolgusu ve Pertex Quantum Pro kumaşıyla 4 mevsim uyku tulumlarının en üst seviyelerine yerleşmiş premium bir uyku tulumudur. Ekspedisyon serisine yakın sıcaklık sunuyor, yüksek irtifadaki tüm hava koşullarının rahatlıkla önüne geçebilecek yapıdadır.

Rab ürünlerinde kullanılan tüm tüyler gibi andes 800′ ün tüyleri de hidrofobiktir ve suya dayanıklı Pertex Quantum Pro kabuk ve Pertex microlight astar arasında konumlandırılmıştır, bu da kaz tüyü uyku tulumlarının ‘ıslandığında üşütür’ asırlık sorununu tarihe gömer 🙂

. Performans Değerlendirmesi

Rab otuz yılı aşkın süredir uyku tulumları üretiyor, Leeds Üniversitesi ile işbirliği içinde kumaş kullanımını en aza indirip loftu en üst düzeye çıkarıp sıcaklık ağırlık oranlarını geliştirmeye odaklandılar. Tüylerin hapsedildiği hava odalarında bir dizi değişiklikler ve geliştirmeler sonucu andes uyku tulumlarını ürettiler.

Olumsuz nemli koşullar Hidrofobik tüylerin sıcaklık performansını etkilemez, çadır içerisindeki yoğunlaşma, vücut nemi yada her hangi bir nedenle ıslandığında her zaman uyku tulumunu havalandırma ve kurutma fırsatı bulamayabiliriz, bu noktada Rab Andes kaz tüyü uyku tulumlarının yüz yıllık sorununu tarihe gömüyor, her gece uyku tulumunu havalandırma fırsatı olmadığında hidrofobik tüyler önemli hale geliyor.

. Sıcaklık

800Fp’ nin yüksek loftu sıcak havayı çok iyi hapsediyor. Tüy hareketini önlemek ve soğuk nokta sorunu yaşanmaması için alt kısım yatay, gövde ise dikey bölmelendirilmiş. Başlığı yüzü çok iyi sarıyor, cinch kordonlarını beğendim gövde ve başlığı çok iyi kapatıyor sıcak hava dışarı kaçıp üşütmüyor. Ocak ayı kar kampında gece boyu uyurken sağa sola dönmeme rağmen sabah uyandığımda kordonların hiç gevşememiş olmasına sevindim. Kızlar Sivrisi kış tırmanışı kampında -30c sıcaklıkta müthiş konforlu ve sıcak bir gece geçirebildim.

Konfor sıcaklığı -22c, sadece içlik kıyafetlerle -20/-30c aralığında kullanılabilir.

Dolgu türü : 800fp hydrophobic down.

Dolgu ağırlığı : 800 gram.

. Ağırlık

1390 gram ağırlığındaki Andes 800, kendi sınıfında ortalama ağırlığıyla çok özel değildir, ancak Andes’ in ortalama diyebileceğim tek özelliği bu galiba. 850fp,900fp tüy kullanan ( Western Mountaineering, Feathered Friends ) uyku tulumu konusunda zirveye oturmuş markalara bütçe ayırmak istemiyorsanız Rab Andes diğer hiç bir konuda pişman etmez 🙂

Rab Andes 800 ‘ ün ağırlığı kış dağcılığı yada kamp alanına sırt çantasıyla ulaşım için oldukça iyidir. İster kışın ağrıya tırmanacak olun isterseniz soğuk bir kampa yürüyerek ulaşın Andes’ in çok iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.

. Konfor

Andes’ in en iyi olduğu konulardan biri de boyutları. Kullandığım tüm uyku tulumlarından daha fazla hareket alanı var, müthiş konforlu olduğunu deneyimledim, yan yatarak uyuyabildim ve kollarımı hiç bir şekilde kısıtlamıyor.

Andes’ i satın almadan önce uzun uzun araştırdığımda Everest Base Camp’ da haftalarca kullanıp, konforunu ve boyutlarını beğenen kullanıcı yorumlarını görmüştüm.

Aşırı soğuk havalarda kullanmak için daha önce aldığım Mountain Hardwear Lamina benim için çok fazla sıcak ve Andes’ e göre daha dar hissettirdiği için artık Hilal’ in kışlık uyku tulumu oldu 🙂

Sağda MHW Lamina’ ya göre daha büyük boyutlarda olduğu görünüyor.

. Paketlenmiş Boyut

Andes 800, fazlasıyla büyük bir pamuk saklama torbası ve su geçirmez sıkıştırma torbası ile birlikte geldi.

800fp kaz tüyü, 650fp/750fp ( Marmot Never Summer/Ouray, Tnf Green Kazoo, Mhw BishopPass) gibi uyku tulumlarına göre çok daha küçük boyutlara sıkıştırılabiliyor ancak ben yine de tüylere zarar gelmemesi için yaklaşık 8lt olacak kadar sıkıştırıyorum.

. Çok Yönlülük

Genellikle sıcak olan ağır olma eğilimindedir, Andes 800 uyku tulumu benzer sıcaklık aralığındaki sentetik ve daha düşük fp’ ye sahip kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha hafif ve daha sıkıştırılabilirdir. Araçla gidilen kamplardan, sırt çantalı yürüyüşlere ve tırmanışlara kadar Andes oldukça hafif, sıcak ve kullanışlıdır.

Çok yönlü olmasında elini en güçlü yapan sebep ise kaz tüyü uyku tulumlarının ıslanma ve ıslandığında/nemliyken ısı yalıtımı sorununu ortadan kaldırmış olmasıdır. Kısaca sentetik uyku tulumlarının avantajlı olduğu durumlarda dahi Rab Andes çok daha avantajlı oluyor.

. Tasarım ve Özellikler

Andes 800 alışılmış mumya tipi uyku tulumlarından biraz farklıdır. Açılı gelen ayak kutusu, geniş boyutları ve yatay/dikey bölmeleriyle daha fazla konfor ve performans odaklı çalışıyor.

Açılı ayak kutusu neredeyse Never Summer ve MHW Lamina ‘ nın iki katı kadar geniş ve oldukça konforlu hissettiriyor. Yüksek dolgulu 800fp tüyler çok iyi kabarıyor ölü hava boşluğu neredeyse kalmıyor.

Elektronik cihazlar/Telefon için uyku tulumu içerisinde fermuarlı bir cep bulunuyor, akıllı telefon ve kafa lambamı beraber sığdırabiliyorum. Basit ve mutlu eden bir detay.

Takılmayı önleyici çift fermuarı var kullanırken sıkışmadı ancak Mhw Lamina‘ nın fermuarlarını daha çok beğendim. Lamina’ nın fermuarlarının fosforlu olması ve kasıtlı yapmadığım sürece hiç bir şekilde kumaş sıkıştırmayan fermuarıyla kıyasladığımda o kadar mutlu etmedi.

Andes’ in dış kumaşında Pertex Quantum Pro kullanılmış olması; hafiflik, aşınmaya karşı daha fazla dayanıklılık, tamamen rüzgar geçirmez olması ve ıslanmaya karşı korunaklı hale getirmiş. Çadır dışında gecelemek için güven verici.

Andes’ in üzerine bir bardak su döktüğümde tüm suyun kayıp gittiğini ve damlacıkların kumaş yüzeyinde emilmeden kaldığını test ettim. Sulu karın üzerinde 15 dk kadar test ettiğimde de aynı sonucu aldım.

. Kararımız

Rab Andes 800 ülkemiz kış şartları için fazlasıyla iyi bir 4 mevsim uyku tulumudur. Pertex kombinasyonu kumaşlar ve hidrofobik kaz tüyü kullanımı diğer kaz tüyü uyku tulumlarına göre Andes’ i daha büyük bir değer haline getirdiğini düşünüyorum. Bu uyku tulumuna en yakın alternatif olan Mountain Equipment Snowline üzerine de çok düşündüm, benzer tasarım özellikleri ve 700£ fiyat etiketiyle çok yakınlar, her iki uyku tulumunun da kullanıcı portföyü profesyoneller ve olumlu yorumlar gördüm ancak kullanım özelliklerini düşündüğümde seçimim Rab Andes 800 oldu.

Daha uygun fiyatlı sentetik bir uyku tulumu da işimi görürdü ancak, ‘ağırlık-kompakt’/sıcaklık oranında hiçbir şey kaz tüyünün yerini almıyor, sentetiklere göre çok daha uzun yıllar sıcaklık özelliğini koruyabilecek bir uyku tulumu olduğu için daha fazla bütçe ayırdığıma değeceğini düşünüyorum.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s