Giyim/Ayakkabı

Doğada vakit geçirmeyi hepimiz çok seviyoruz ama şartların şehir hayatından bir hayli farklı olduğunu ve doğanın her an sürprizler yapabileceğini de unutmamak lazım; kavurucu güneş altında kamp yükü taşırken, aniden bastıran yağmura yada yükseklerde kar fırtınası veya şiddetli rüzgarlara yakalandığımızda doğru kıyafetler seçmiş olmamız hayati önem taşımaktadır. Doğanın zorlu şartlarını problem olarak değil de bir haz vesilesi olarak görüp doyasıya tadını çıkarabilmenin yolu doğru kıyafet ve ekipmandan geçtiğini söyleyebilirim. İhtiyaçlarımı belirlemek için bir çok ürün inceledim, site site gezdim, outdoorgearlab gibi sitelerde göz atmadığım inceleme kalmamıştır desem yeridir. İleri de eşimle beraber dağcılık yapma niyetimiz olduğu için dağcılığa yıllarını vermiş değerli hocalarımın ve abilerimin tavsiye ve önerileri doğrultusunda kendime bir liste hazırladım ve ihtiyaç duydukça almaya çalışıyorum.


Mammut ultimate hoody

3 katmanlı gore windstopper softshell kumaşı ile soğuğu ve rüzgarı keserken hardshell kumaşlardan çok daha fazla hareket özgürlüğü sunuyor. Yoğun sağanak yağışın olmadığı tüm zamanlarda dağlarda, kamplarda hatta şık durduğu için şehir hayatında da giyilebilecek harika bir teknik ceket. detaylı incelememi okumak için tıklayınız..


The North Face Summit L6 Down

+800 fill yaklaşık 280gr kaz tüyü dolgusu ile mükemmel sıcaklık sunuyor. Pertex Quantum dış kumaşı rüzgar geçirmez ve su itici özellikte. Kask yada kask olmadan harika uyum sağlayan bir başlığı övgüyü hak ediyor. Aşırı koşullar için biçilmiş kaftan.


Outdoor Research Revolutions

Sert hava koşullarına karşı dayanıklı, hacmine göre şaşırtıcı düzeyde yalıtımlı ve dokunsal hissi mükemmel koruyabilmiş, el becerisi yüksek bir eldiven. Eldivenler genelde asli görevi olan ellerimizi sıcak tutma görevini yerine getirirken, el becerisinden uzaklaşma eğilimindedir. Revolutions eldivenler ise kendisinden çok daha pahalı eldivenlerle her konuda mücadele edebilecek durumda olduğunu düşünüyorum üstelik genellikle üçte bir fiyatına.


Rab Batura 2

Rab Batura 2 Ceketi giyer giymez kocaman, sıcak ve koruyucu bir his verir. Aşırı koşullar altında daha iyi performans sağlamak için +800 fill yaklaşık 460gr Hydrophobic kaz tüyü dolgusu ile mükemmel sıcaklık sunuyor. Pertex Shield Shell dış kumaşı su ve rüzgar geçirmez özellikte, iç kumaşı Pertex Quantum. En zorlu şartlar( antartika, 8000m ‘lik dağlar ) için üretilmiş Batura eksi tek haneli sıcaklıklar için çok fazla gelecektir. Baturayı test etmek için bazı ciddi koşullar bulmamız gerekecek 🙂 Detaylı incelememi okumak için tıklayın.


Rab Microlight

+750 fp 125gram Nikwax Hydophobic kaz tüyü dolgusuyla, dağlarda, tırmanışta ve fit kesiminin verdiği şıklıkla şehir hayatında kullanılabilecek bir ceket. Pertex Quantum kumaşı ve Hydrophobic tüyleri sayesinde hafif yağış altında eli çok güçlü.


Rab Endurance Down Mitt

Yüksek irtifa ve kutup gezileri için üretilmiş bir eldiven. 110 gram +650 fill Hydrophobic kaz tüyü dolgusuyla ellerim için aradığım sıcaklığı bulacağımdan şüphem yok. Pertex Quantum Pro dış kumaşı su ve rüzgarı dışarıda tutarken, avuç içindeki aşınmaya dayanıklı paneller daha iyi kavramaya imkan veriyor. Rab Batura II ceketimle harika bir kombin oldu. Toplam ağırlık :218 gram


Mammut flexidown

+750 fill 65gr 90/10 kaz tüyü dolgusu ile sıcak tutan güzel, kaliteli bir mont. Pertex Microlight Dış kumaşı uzun süre suyun içeri girmesini önlüyor ve rüzgarı dışarıda tutuyor. Hafif yağış altında dış katman olarak kullanılabilir, yoğun yağış altında veya soğuk ve rüzgarlı dağ ortamında teknik ceket altında kullanılabilir. Yan kesimlerde ve kol altlarında primaloft kullanılmış ısıdan ödün vermeden hareket özgürlüğü sağlıyor. Hafif ve hızlı olmak istediğimizde favori ceketimiz.


Karrimor 3in1 weathertite

Su ve rüzgar geçirmez dış kabuk altında çıkarılabilir polar hırkası olan uygun fiyatlı bir mont olduğunu söyleyebilirim. Dış kabuk pu kaplamalı olduğu için ve koltuk altlarında havalandırma fermuarları olmadığı için yoğun faaliyetlerde aşırı terlemenize neden olabilir. yayla kamplarında sıcak ve kuru kalmak için çok paralar harcamadan alınabilecek fonksiyonel sayılabilecek güzel kullanışlı bir ürün. Şapkasının uç kısmının uzatılmış olması yağışlı havalarda çok işe yarıyor. 5000mm su basınç değerine ve 5000mm nefes alabilme kapasitesine sahip. Tüm dikişler içerden bantlanmış olduğu için dikiş yerlerinden de su sızdırmıyor.


Columbia Eagles Call

Su kaydırıcı ve nefes alabilen dış kumaş altında yalıtımlı dolgu ve firmanın thermal coil diye adlandırdığı reflektif alüminyum kaplı bir astarı bulunmaktadır. Dikiş yerleri bantlı olmadığı için sağanak yağış altında 15 dk gibi bir süre içerisinde omuzlardan başlayarak ıslanmanıza sebep oluyor. Nispeten sıcak, hafif, su itici olması ve şehir hayatında da şık durduğunu düşündüğüm için aldığım bu montun kamplardan ziyade şehir içi kullanımına daha uygun olduğunu deneyimledim.


Mammut full zip goretex active pantolon

3 katmanlı goretex kumaşı ile kötü hava koşullarında güvenebileceğiniz hardshell bir pantolon olmasının yanı sıra tam boy fermuarları giyip çıkarmada ciddi kolaylıklar sağlıyor. Diğer 3 katmanlı goretex pro modellerine kıyasla daha fazla hareket özgürlüğü sunduğunu deneyimledik. Mammut swiss design olması teknik özellikleri kadar şık durmasında da büyük rol oynuyor. Goretex hakkında detaylı bilgi için tıklayınız..


The North Face exploration convertible pantolon

Bahar ve yaz aylarında üzerimden çıkarmak istemediğim hareket kabiliyeti yüksek, hafif, çok rahat ve terletmeyen bir pantolon olduğunu söyleyebilirim. upf50 güneş koruması, şort olabilmesi ve 6 adet geniş cebinin olması beni fazlasıyla mutlu etti. yaklaşık 4 senedir bir çok faaliyette ve günlük hayatımda kullanmama rağmen neredeyse ilk günkü kondisyonunda kalmayı başardı.


High Mountain alpin softshell pantolon

Windproof rüzgar geçirmez dış zarının su itici özellikle desteklenmesi ve ısı yalıtımlı iç astarının olmasından dolayı bir çok kış faaliyetinde keyif alarak kullanma imkanım oldu. Pantolon gerçekten çok sıcak tutuyor ve rüzgarın windchill ‘soğutucu’ etkisini çok iyi önlüyor. Softshell grubu bir pantolon olduğu için uzun süreli yağış altında dikiş yerlerinden su sızdıracağını bilerek alınması gerektiğini söyleyebilirim.


Evolite advance tozluk

Pu kaplamalı polyester, su geçirmez Evo-tex® kumaş. Öndeki geniş velcro sayesinde karlı ya da çamurlu ortamlarda tozluğu sorunsuz bir şekilde rahatlıkla giyip çıkartabilirsiniz ancak fermuarlı bir formda olmasını da isterdim, deneyim kazanana kadar takmada zorlandığımı söyleyebilirim. Başlangıç seviyesinde bir ürün olduğunu düşünüyorum ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyarsam goretex astarlı tozluklar edinebilirim. çift ağırlığı 235 gr olup başlangıç seviyesi için fiyatını da göz önünde bulundurursak makul bir ürün olduğunu düşünüyorum.


Columbia Watertight ™ II Ceket

Su geçirmez ve goretex kumaşlar kadar olmasa da nefes alabilir 2 katmanlı naylon kumaştan üretilmiş bu ceket, yağmurlu kamplarda fazlasıyla iş görüyor ancak; yoğun efor gerektiren dağcılık gibi faaliyetlerde koltuk altı havalandırma fermuarları olmadığı için muhtemelen terden sırılsıklam olmamıza sebep olabilir. Ayarlanabilir fırtına başlığının olması, dikiş yeri dahil su geçirmez olması ve hafifliğinden ötürü memnuniyetle kullanıyorum.


Dolomite Zermatt Gtx Trekking Botu

Botun tüm çevresini saran çarşak bantlarının olması ve muadillerine göre daha hafif olması bu botu tercih etmemde etkili oldu. Dağcılık ve trekking botlarında italyan markaların ( la sportiva, asolo, dolomite, aku) gayet iyi olduklarını düşünüyorum, aku markasını işçilikte ve teknik tasarımda pek içime sinmediği için elemiştim zaten. Dolomite Zermatt modeli orta sert tabanıyla çarşak zeminde uzun yıllar yıpranmadan konforla giyilebilecek bir bot. Goretex membranlı olduğu için su geçirmez ve nefes alabilir, zemine daha iyi tutunma için vibram taban kullanılmış. Otomatik yada yarı otomatik krampon takılamıyor ne yazık ki, ısı yalıtımı orta seviyelerde. Cam buzul geçişi olmayan dağlarda, hemen hemen her mevsim kullanılabilir.


The North Face Chilkat Evo Isı Yalıtımlı Bot

Soğuk kar kamplarında kullanmak için 2016 yılında almıştım. Waterproof( su geçirmez) ama nem transferinde başarılı değil. Soğuk kamplarda sabit dururken sıcak tutma konusunda iyi sayılır. Yumuşak yapısı tabanda da hissediliyor. Şehirde kullanmak için fazla sıcak, sadece çok soğuk havalarda açık alanda kullanıma uygun olduğunu söyleyebilirim.


Mammut Luina Tour Hs DryTech Premium Pantolon

3 Katmanlı sert kabuk pantolon kötü hava koşulları için üretilmiş harika bir teknik pantolon, harika çünkü hiç bir detayı atlamamışlar. Aşınmaya dayanıklı poliamid dış kumaşı hareketleri kısıtlamamak için diz yerleri önceden şekillendirilmiş, su geçirmez fermuarlı cepleri emniyet kemeri kullanımı için aşağıda konumlandırılmış, yan havalandırma fermuarları sadece havalandırma için değil aynı zamanda botumu rahatça giyip çıkarmama yardımcı oluyor. Ayarlanabilir elastik kar tozlukları vs .. İnceleme yazısı için tıklayın..


Mammut Nara Hs DryTech Premium Pantolon

2 Katmanlı su ve rüzgar geçirmez, nefes alabilen pantolon çok soğuk ve yağışlı hava koşulları için üretilmiş. Dış kabuk ve astar arasındaki termal yalıtım dolgusu fazlasıyla sıcak tutuyor, havalandırma için ön baldırda gizlenmiş sağlı sollu iki adet içten file astarlı fermuarları var.


Mammut Tatramar SO SoftTech Pantolon

3 Katmanlı suya dayanıklı, rüzgar geçirmez ve nefes alabilen bu teknik pantolon fazlasıyla hareket kabiliyeti sunabiliyor. Soğuk ve hafif yağışlı havalarda; dağcılıkta, kayak yaparken, tırmanışlarda, trekking faaliyetlerinde rahat bir kullanım sunuyor. Havalandırma için yanlarda içten file astarlı fermuarları var.


Mammut Astro Eldiven

3 Katmanlı Gore-Windstopper kumaşı; suya dayanıklıdır, rüzgar geçirmez ve çok iyi nem transferi yapabiliyor. Kayak, tırmanış ve yaz dağcılığı için oldukça kullanışlı, aşırı soğuk havalarda iç eldiven olarak da kullanılabilir.


Rab Xenon Eldiven

Pertex Quantum kumaş ve Primalof gold yalıtım üzerine inşa edilen Xenon eldivenler -5c sıcaklıklara kadar mükemmeldir. Kullandığım eldivenler arasında el becerisi en iyi olanı.