Ekipmanlarım


Rab Andes 800 uyku tulumu

800 gram Nikwax Hidrofobik +800fill kaz tüyü dolgusu ile toplam ağırlığı 1390 gram. Türkiye şartları için aşırı kış koşullarında kullanıma uygun. Kaz tüyü uyku tulumlarındaki ıslanma ve ıslandığında üşütme sorununu tarihe gömen bir uyku tulumu. Pertex Quantum pro kumaşı su ve rüzgarı dışarıda tutuyor, Hidrofobik tüyler ise ıslansa dahi yalıtım özelliğini sürdürebiliyor. -22 C konfor sıcaklığı. Detaylı incelemesi için tıklayın…


Mountain Hardwear Lamina -34c uyku tulumu

Türkiye şartları için pek uygun bir uyku tulumu değil. -34 c konfor limit değeriyle dünyanın en soğuk yerlerinde dahi sıcacık geceleme garantisi verdiğini söyleyebilirim. 1995 gram dolgu ağırlığı ve 30d kumaşına rağmen toplam ağırlığı 2350 gram. Sahip olduğum diğer uyku tulumlarına göre içi daha dar, dar yapısı içeride ölü hava boşluğunu azaltıp ısı kaybını önlerken aynı zamanda ağırlıktan da tasarruf etmesini sağlamış. Fermuarlarını çok beğendim kolay kolay sıkışacak türden değil ( yinede her şey fermuardan daha akıllı olmakla alakalı :)) ) Detaylı incelemesi için tıklayın.


Robens trailhead 1500 uyku tulumu

+4 konfor, -2 limit, -17 extrem sıcaklık koruma değerleri sunan sentetik uyku tulumu yaklaşık 1.5 kg ağırlığa sahip. Bu uyku tulumunu yaklaşık 2 yıldır kışın dahi kullandım kesinlikle kış faaliyetlerine uygun bir model değil. Kumaşı ve fermuarı kaliteli hissettiriyor. Bu modelden sağ ve sol fermuarlı iki adet tulum edinmeniz durumunda tulumları birleştirebilirsiniz. Bir çok sentetik uyku tulumuna göre kendi konfor sıcaklığı aralığında daha hafif, daha kompakt.


Alpinist -20/-30 uyku tulumu

-10 konfor, -20 limit, -30 extrem sıcaklık koruma değerleri sunan sentetik uyku tulumu yaklaşık 2.2 kg ağırlığa sahip. Baş ve ayak ucundan açılabilen iki adet fermuarı ile konforlu hissettiren, yaklaşık 6 yıldır kış faaliyetlerinde sorun yaşamadan üşümeden kullandığım fiyatına göre kaliteli olduğunu düşündüğüm bir uyku tulumu. Detaylı incelemesini okumak için tıklayın.


Vaude Campo Compact xt 2p Çadır

Kış faaliyetlerinde en çok kullandığım, zorlu hava koşulları altında kendimizi sağlam bir evin içindeymiş gibi güvende hissettiğimiz vaude’nin bu çadırı ülkemizdeki her dağ da her mevsim kullanıma uygun olduğunu söyleyebilirim. Detaylı incelemesini okumak için tıklayınız..


Ferrino Gobi 3 Çadır

2000m altı rakımlı alanlarda zorlu hava şartlarının olmadığı faaliyetlerde geniş iç hacim ve mükemmel havalanma sağladığı için kullanmaktan çok keyif aldığımız Ferrino’nun Gobi 3 modeli çift giriş ve çift bagaja sahiptir. Çadırı sadece iç tentesiyle kurup doğayı full hd izleyebilmenin ve gece yıldızları seyrederek uyumanın hazzını yaşatabildiğini söyleyebilirim . Detaylı incelemesini okumak için tıklayınız..


Ferrino Chilkoot75 sırt çantası

75 lt hacme sahip, yanlarda baton sabitlemek için 2 adet kulp mevcut, hidrasyon sistemi ile uyumlu, terletmeyen act sırt sistemi, bir çok cep ve eşya gözü olan, kamp yükü ile patika yürüyüşlerinde başarılı şekilde yük dağılımı yapıp yormayan ve dayanıklı bir çanta olduğunu söyleyebilirim. Çantanın alt bölümünde gizlenmiş bir çanta yağmurluğu bulunuyor, yağmurluğun reflektif sarı renkte olması sisli havalarda görünebilirlik sağlıyor. Çantanın maksimum ağırlığı 2 kg, yağmurluk ve sırt destek paneli olmadan 1.5kg. 75 litre kapasiteli bir çanta için nispeten hafif olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık 6 yıldır hiçbir yeri yıpranmadan kullanmaktayım.


The North Face Terra 55 sırt çantası

55 lt hacme sahip, yürüyüşlerde konforlu, kamp için ise bol bol eşya bölmeleriyle kullanışlı bir çanta.


Thermarest ridgerest classic mat

Kaliteli mat konusunda akla gelen ilk marka olan Thermarest’in bu kapalı hücre köpük matı girinti çıkıntılı bir yapıda olmasından dolayı hem zeminle olan bağlantısını /50 azaltıp yalıtıma destek vermiş olup 2.6r yalıtım değeriyle beraber ciddi sıcaklık koruması sağlarken hemde zemindeki ufak taşları ve bozuklukları daha az hissettirip şişme matlara yakın bir konfor sunuyor. Hafif, konforlu, sıcak, kaliteli ve uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilecek bir mat.


Robens vapour 6cm şişme mat

Paket boyutu oldukça ufak pet şişe boyutlarında olan bu şişme mat şişirildiğinde 6 cm kalınlığa ulaşıyor, oldukça rahat ve çantada çok az yer kaplıyor. 395 gr ağırlığa ve 1.6r yalıtım değerlerine sahip bu mat bahar yaz ayları için kullanıma uygun. 2 yıllık kullanımım sonunda hava kaçırmaya başladı ne yazık ki. Yakın fiyat aralığında Thermarest, Sea to Summit gibi çok daha kaliteli markaların 2.5 cm kalınlığı olan modellerini edinmenizi tavsiye ederim. Fiyat konusunda üst limitlere çıkma imkanınız varsa eğer yine Thermarest’in xtherm ve neoair gibi modellerine bakmada fayda var.


Black Diamond serac clip krampon

Çift ağırlığı 860gr. Paslanmaz çelik, yarı otomatik.


Black Diamond half dome kask

EPS darbe köpüğü ve dayanıklı ABS kabuğu ile dünyada en çok kullanılan kasktır, çünkü ucuz 🙂 optimum düzeyde konfor sağlarken dayanıklıdır.


Black Diamond Atc


Black Diamond Hms


AustriAlpin 120cm ince perlon


Bora m301 w tiger

Ergonomik tutuşu ve dengeli bir yapıda olmasından dolayı hemen hemen her işe uygun olduğunu söyleyebilirim. Kaliteli 440c paslanmaz çeliği yüksek rockwell değerleri sunuyor ve sapında wenge ağacı kullanılmış yani doğada her türlü kaba işlerde yarı yolda bırakmayacak bir bıçak. Yaklaşık 11 yıldır kullanıyorum ve duygusal bir bağ kurduğumu söyleyebilirim. Boraknives ürünlerinin ömür boyu garanti kapsamında olması da bu bıçağı tercih etmemde büyük etkisi oldu.

Et kalınlığı : 3 mm, Namlu uzunluğu : 145 mm, Toplam uzunluk : 260 mm


Victorinox rangerwood çakı

Anahtarlık Halkası, Delik Açıcı , Kablo Sıyırıcı , Kilitli Bıçak, Konserve Açacağı, Küçük Tornovida, Şişe Açacağı, Testere, Tirbüşon gibi fonksiyonlara sahip. Kamp mutfağı işlerinde hem keskin bıçağı hemde diğer fonksiyonları oldukça kullanışlı.


Ferrino popote duo pişirme seti

İki plastik bardağı, Derin bir tencere, Tava, iki tabak ve tutamaç dan oluşan bu alüminyum pişirme seti iki kişilik yemeklerde yeterli olduğunu söyleyebilirim. Çok hafif ve çantada az yer kaplıyor. Teflon yada titanyum kaplı pişirme setlerini tercih edip yemeğinizin altı yapışmadan da yapabilirsiniz ancak kullanıma göre bir kaç sene içinde kaplamaların soyulup sağlığınızı tehdit edebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Ben Ferrino popote duo setini yaklaşık 4 senedir kullanıyorum ve herhangi bir kaplaması olmadığı için herhangi bir aşınma yada yıpranma olmadı haliyle. Hafif alüminyum malzeme olduğu için çok hızlı ısınıp çok çabuk soğuyor.


Ferrino 1.4 lt çaydanlık

1.4 lt su kapasitesine sahip içi ve dışı titanyum kaplama olan Ferrino alüminyum çaydanlık çok hızlı ısınıyor, doğa da çay, kahve içmeyi çok seviyorsanız 1.4lt hacmi yeterli gelecektir. Gövde ve kapak üstünde bulunan kulpların kilitli özellikte olması ciddi kullanım kolaylığı sağlıyor. Solo faaliyetler için biraz büyük olduğunu söyleyebilirim daha küçük hacimlerde bir çaydanlık edinip hem kaynama süresini azaltmış hemde çantanızda daha küçük paket taşımış olursunuz.


Kovea fireman kamp ocağı

Alüminyum dökme kalıp gövdesi ile dayanıklı ve güvenilir bir kamp ocağı olduğunu söyleyebilirim. 5.4cm x 5.4cm x 10cm paket boyutu ile az yer kaplıyor ve 87 gr ağırlığı ile oldukça hafif diyebilirim. Dayanıklı ve pratik tasarımıyla katlanan destek üniteleri olan Kovea fireman ocak, vidalı bütan propan karışımı gaz kartuşlar ile kullanıma uygun. Pişirme sonrası çok hızlı soğuduğunu deneyimledim.


Petzl Tikkina

Üç kademe beyaz ışık modu var; yakın 6 lümen, hareket ederken 100 lümen ve uzak mesafeler için 250 lümen ışık gücü. Üç adet AAA / LR03 pil ile çalışıyor, Petzl CORE şarj edilebilir batarya ile de uyumludur. Kırmızı ışık modu bulunmuyor.


Petzl Tikkina

Üç kademe beyaz ışık modu var; yakın 6 lümen, hareket ederken 100 lümen ve uzak mesafeler için 250 lümen ışık gücü. Üç adet AAA / LR03 pil ile çalışıyor, Petzl CORE şarj edilebilir batarya ile de uyumludur. Kırmızı ışık modu bulunmuyor.


Alaaddin 0.35 lt seyehat bardağı

Çift duvar izolasyonu ile içeceklerin sıcaklığını korur, çevrilerek kapatılan kapağı ile sağ ve sol el kullanıma göre ayarlamak mümkün, kamp mutfağı ürünlerinde elimden geldiğince plastik malzemelerden kaçınırım ancak alaaddin marka ürünler (bpafree) kansorejen madde içermediği ve (eCycle) çevreye dönüşümlü malzemelerden üretildiği için gönül rahatlığıyla kullanıyorum.


Alaaddin Aladdin Termos Thermavac Leak/lock 250ml


Stanley 1.9 lt klasik termos

Sıcak içeceklerin ısısını 32 saat, soğuk içeceklerin ısısını 32 saat ve buzlu içeceklerin ısısını 160 saat muhafaza edebilen çift duvar izolasyon ile yalıtım yapan, darbelere karşı dayanıklı 1.9 lt kapasitesi olan bu model 1913 yılındaki ilk tasarımını olduğu gibi korumuş. Herşeyi donmuş olarak bulduğum kış kampı sabahlarında termosta sıcak birşeylerin olduğunu bilmek mutlu ediyor.


Quechua kamp yastığı

Çok rahat olmasa da olur işimi görsün ucuz olsun diyorsanız muhtemelen en iyi seçim bu model olacaktır. Daha kaliteli, ergonomik, terletmeyen kumaşı olsun isterseniz fiyat artışını göze alıp ; Naturehike, Ferrino, Sea to Summit gibi markaların modellerine göz atabilirsiniz.


Quechua kamp matı

Kamp yapmaya yeni yeni başlamayı düşünüyorsanız yada benim gibi sürpriz misafirler için yedek bir mat edinme düşüncesindeyseniz eğer bu model alınabilecek en ucuz mat olabilir. Her ne kadar tek başına kış kullanımına pek uygun olmasa da fiyatına nazaran muadillerinden daha hafif ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim