KAR KAMPI ( Bolu Abant Dağları )

Bahar ve yaz aylarında; sahilde, yaylalarda yada göl kenarında kamp yapmak elbette güzeldir ama kar kampının verdiği haz her zaman başka olmuştur bende. Daha önceleri tek başıma yada yanıma bir arkadaşımı alıp 20 km den fazla kamp yüküyle karda bata çıka yürüyerek ulaştığımız kamplarım olmuştu şartlar zorlaştıkça daha fazla keyif alıyor insan ‘umarım aynı fikirdeyizdir 🙂 ‘

Kamp bölgesine kadar araçla gidebileceğimiz, daha az zahmetli ve eğlence odaklı bir kar kampı yapma niyetimiz vardı bizde Kamptrek grubunun ’15-16 şubat Abant Kampı’ etkinliğine katılmaya karar verdik. Erol ve Meltem hocalarıma sevgiler 🙂


Öğleye doğru araç yolculuğumuz bitti, yaklaşık 20 kişi araçtan sırt çantalarımızı alıp 400 metre kadar kısa bir yürüyüşten sonra kamp yapacağımız alana ulaştık, kamp alanımız Abant Gölüne yaklaşık 600-700 metre mesafede kimseciklerin olmadığı izole bir yer. Hava sıcaklığı -5, -6 c civarındaydı. Hepimiz bir an önce çadırları kurup sıcak bir şeyler yeme içme derdine düştük 🙂

Çadırımı ağaç altı olmayan düz bir alana zemindeki karı ezip kurduk, fotoğraftaki gibi kar yükü taşıyan ağaçların altına çadır kuranlar gece ağaçtan düşen kar gürültüleriyle pek rahat uyuyamadılar.

Zeminde yaklaşık 1 metre kar olduğu için çadır kuracağım alanı toprağı buluncaya kadar kazmaya çalışmak kötü bir fikirdi, deneyenler oldu tabi bir kaç saat uğraştıktan sonra vazgeçtiler 🙂 Hızlıca çadır alanım kadar bölgeyi ezerek sıkıştırdık, yanımızda getirdiğimiz 6 adet poşete çadır gergi iplerini bağlayıp, içlerine kar doldurup gömdük. Kar kazıklarım olmadığı için en az zahmetle en etkili çözüm buydu bence 🙂


Çadır altlığı kullandık, uyku tulumlarını sıkıştırma torbasından çıkarıp havalandırmada fayda var. Sert ve düz bir zemin oluşturmak için karı ezdikten sonra kürek kullandık.

Çadırımızı kurup eşyalarımızı yerleştirdikten sonra çadırın bagaj alanında kamp ocağıyla su kaynatıp noodle yaptık, kar kampında insanın boğazından sıcak bir şeyler geçmesi kadar güzel bir şey yoktur galiba.

Çadır kurarken :

Ağaç altı olmayan açık bir alan belirledik, kar yükü ve rüzgarın etkisiyle dal parçası kırılıp üstünüze düşebilir.

Çadır kapısı; ateş yakılacak alana ve rüzgar almayan yöne bakacak şekilde çadırımızı kurduk. Kamp ateşiyle çadır arasında yaklaşık 15 metre mesafe vardı.

Zeminde kar kar kalınlığı 1 metre civarında olduğu için karı küremeye uğraşmak kötü bir fikirdi, sadece çadırın bagaj bölümünü 50 cm kadar kazdık. Böylece çadıra giriş çıkışlar kolaylaştı ve bagaj bölümünde ocak yaktığımızda ateş rüzgardan etkilenmemiş oldu.

Çadır etrafına kürekle yaklaşık 60 cm yüksekliğinde kar duvarı yaptık, gece rüzgarın çadırı soğutmasını ve aşırı rüzgar durumunda çadırın salınım yapıp pat pat gürültü çıkarmasını önlemiş olursunuz.

Kıyafet Seçimi :

Su geçirmez yada suya mukavemetli kıyafetler giymek kış faaliyetlerinde çok önemlidir. İç ve orta katmanda ise sıcak tutacak ve ıslandığında çabuk kuruyan kıyafetler seçilmeli. Biz sentetik içlik, polar kazak, gore-tex pantolon ve kaz tüyü mont kullandık. Kar- Yağmur yağışı ihtimaline karşı da gore-tex ceketlerimizi çantamızda bulundurduk ama ne yazık ki yağış olmadı.

Eldiven; gore-windstopper eldiven ve polar iç eldiven kullandık. Gore-Windstopper eldivenler rüzgarın soğutucu etkisini kırmada çok başarılılar ayrıca su itici özellikteler.

Akşam soğuğunda ateş başında oturup muhabbet ederken bere ve buff kullanmada fayda var, baş ve boyun bölgesini sıcak tutmak önemlidir.

Su geçirmez ve ısı yalıtımlı botlar ve tozluk kullandık, karda yürüyüş yapacaksanız tozluk kullanmada fayda var.

Yeme içme ve uyku :

İlk gün kahvaltımızı yolda bir tesiste yaptık, öğlen yemeğinde noodle yedik, akşam yemeğinde kamp ateşinde sucuk pişirdik. Kampın ikinci günü kahvaltı da çorba, peynir, zeytin ve mantarlı sucuklu yumurta yedik.

Kış kamplarında bol sıvı tüketmek üşümeyi önler, her fırsatta çay kahve yapıp içtik. Kampın son günü Gülşah arkadaşımız cezvede harika bir Türk kahvesi yaptı 🙂

Çadırımızın bagajında yemek pişirirken yada su kaynatırken mutlaka kapıyı açık bırakıp havalandırıyoruz, soğuk kar kamplarında çadırın içinde nem oluşturmak isteyeceğimiz en son şey.

Kar kampından aldığımız keyfi yerle bir edecek bir şey varsa; üşümekten uyuyamamaktır . Çadırın içi, uyku kıyafetleri ve uyku tulumu iyi havalandırılmış olmalı ve asla nemli olmamalıdır. Sıcaklık gece -16 derecelere kadar düşmüştü

Konfor değeri -10 c seviyelerinde bir uyku tulumu işinizi görecektir. Ben alpinist marka -10c konfor, -20 c limit, -30 c extrem( extrem değerinin hiç bir önemi yok, tulum alırken bir kıstas olmasın sizin için) sıcaklık değerleri olan tulum kullandım, Hilal’ de bende üşümeden rahat bir gece geçirdik.

Mont ve yedek kıyafetlerimizi tulumun içinde ayak ucuna koyarak ölü hava boşluklarından kurtulduk. Bazı markalar uyku tulumlarını kısa, orta ve uzun olarak 3 ayrı boyda üretiyor, boyunuza uygun uzunlukta tulum edinmenizi öneririm eğer halihazırda uyku tulumunuz varsa ve boyunuza göre çok uzunsa yedek kıyafetlerle içerdeki boşlukları minimuma indirmeye çalışın.


Bu kampta kullandığımız ekipmanlar ve kıyafetler :

Serhan

Ferrino Chilkoot 75 sırt çantası

Thermarest ridgerest classic mat

Vaude Campo Compact xt 2p çadır

Robens trailhead 1500 uyku tulumu

The North Face Chilkat Evo bot

Mammut Astro eldiven

Evolite tozluk

Mammut yün bere

High mountain alpin softshell pantolon

Columbia Eagles Call Mont

Hilal

Quechua 20 lt sırt çantası

Thermarest ridgerest classic mat

Alpinist -20/-30 uyku tulumu

Quechua kar botu

Mammut Astro eldiven

Evolite tozluk

Mammut yün bere

Mammut Gore-Tex active pantolon

Mammut flexidown mont

Mammut ultimate hoody ceket

Kovea Kamp ocağı, gaz kartuş, kafa lambası, ferrino çaydanlık, ferrino popote duo pişirme seti, kamp sandalyesi, yürüyüş batonları, kamp yastığı, Victorinox rangerwood çakı, mini kesme tahtası, alaaddin kahve bardağı, temizlik kutusu, çadır lambası, çöp poşeti, çadır altlığı, stanley 1.9lt termos.


10 comments

 1. yeni yazı gelmiş :))) Abant beni korkutan yerlerden neden bilmiyorum ama çok soğuk olacağına dair izlenimlerim var. Erciyes’te kış kampı yapmıştık tipiye yakalanarak ve bildiğiniz bir metre karı kazmıştık kesinlikle felaket yorucu olan bir iş… Hilalin içine girdiği igloya bayıldım 😀 Bilgiler çok güzel kış kampı için uyku tulumu alacağız bunun için size en yakın zamanda danışmayı umuyorum. 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Hilalin soğuk korkusundan dolayı uyku tulumu prof olduk 🙂 bizde geçen hafta bir tulum daha aldık memnuniyetle yardımcı oluruz.. igloyu yapmak saatler sürdü ama içinde de türk kahvemizi içtik 😊😊

   Beğen

   1. yaaa onun neden fotoğrafı yokk kii :))) Hahaha Hilal’e yüklenmeyelim benimde soğuk korkum var… Şimdiden çok teşekkür ederim o zaman 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s